Sejm RP przyjął ustawę o matczynych emeryturach

Ustawa o tzw. matczynych emeryturach, została przegłosowana w Sejmie. W nocy z 30 na 31 stycznia 2019 r. posłowie przyjęli program zakładający prawo do minimalnej emerytury dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci - podaje Businessinsider.com.pl.

 

Świadczenie  w ramach programu ma być wypłacane od 1 marca tego roku.

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przekonywała przed głosowaniem, że debatowana ustawa to "honorowe rozwiązanie doceniające rodzicielstwo".

 

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 259 posłów, 20 było przeciw, 134 wstrzymało się od głosu – czytamy w informacji.

 

Posłowie odrzucili poprawki opozycji, które zakładały m.in. prawo do pobierania świadczenia uzupełniającego również ojcom, którzy nie wypracowali minimalnej emerytury, ponieważ zrezygnowali z pracy zawodowej na rzecz opieki nad co najmniej czworgiem dzieci. W myśl ustawy świadczenie przysługuje ojcu wyłącznie wtedy, gdy matka porzuciła rodzinę lub umarła – podaje portal.

 

Posłowie opozycji krytykowali proponowane rozwiązania za - ich zdaniem - naruszenie konstytucyjnej zasady równości i dyskryminację ojców. Posłanka z PO oceniła, że niesprawiedliwa jest sytuacja, w której ojciec ma prawo do świadczenia wyłącznie wówczas, kiedy matka porzuca rodzinę lub umiera. W imieniu klubu proponowała także, by dodatkowe świadczenie otrzymywały także te matki, które pracowały zawodowo. Według posłanki z Nowoczesnej projektowane rozwiązania to "sygnał dla kobiet, żeby wycofały się z rynku pracy"  - czytamy w informacji.

 

O świadczenie w ramach programu  będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat, w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci – napisano dalej.

 

O przyznaniu świadczenia będzie decydował ZUS lub KRUS. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto – podaje Businessinsider.com.pl.    (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.