Polska gospodarka w 2018 roku przyrosła o 5,1 procenta

Poznaliśmy wstępne wyniki dla PKB w Polsce. Wg tych danych polska gospodarka wzrosła w 2018 r. o 5,1% w stosunku do roku 2017. Biorąc pod uwagę, że inflacja w Polsce długoterminowo utrzymuje się poniżej celu przyjętego przez NBP, to bardzo dobry wynik – podaje CEO.com.pl.

 

Polska w dalszym ciągu znacznie przewyższa strefę euro pod względem tempa wzrostu gospodarczego. Wg opublikowanych także w tym tygodniu danych w strefie euro międzyroczny wzrost PKB zwolnił w IV kwartale do 1,2%. Za spowolnienie odpowiadają przede wszystkim globalne i europejskie ryzyka, jak wojny handlowe czy Brexit. Jeżeli nie dojdzie do dalszych eskalacji napięć w międzynarodowym handlu lub/i do twardego Brexitu, to i recesja gospodarcza w UE jest mało prawdopodobna. Chociaż należy zaznaczyć, że perspektywy ekonomiczne są wciąż nie do końca jasne. W Polsce również nie spodziewamy się recesji, jednak obecne tempo wzrostu PKB jest z pewnością nie do utrzymania w bieżącym roku – czytamy w informacji.

 

W minionym tygodniu za sprawą danych z FED i PKB Polski złoty  umocnił się i jego kurs w piątek rano był pod poziomem 4,27 PLN/EUR. Eurodolar w tym czasie wynosił ok. 1,145 USD/EUR. Na wspólną walutę nie miało negatywnego wpływu kolejne, bezowocne posiedzenie w parlamencie brytyjskim, gdyż jego posłowie nadal są na razie zgodni jedynie w tym, że nie dojdą do porozumienia w sprawie Brexitu – podsumowuje portal CEO.com.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: CEO.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.