Błąd w e-PIT szkodzi podatnikowi

To już kolejne problemy związane z funkcjonowaniem nowego systemu e-PIT, dzięki któremu możemy przez internet rozliczyć swoje zeznanie podatkowe – informuje Businessinsider.com.pl.

 

Tym razem w niektórych przypadkach osobom, które korzystają z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, zawyżany był dochód. Efektem był zbyt duży podatek do zapłacenia – podano w informacji.

 

W ostatnim czasie redakcja Business Insider Polska otrzymała informacje o tym, że w systemie e-PIT pojawia się błąd. Polegać ma on na zawyżaniu dochodu poprzez nienaliczanie części kosztów uzyskania przychodu (chodzi o osoby korzystające z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu).

 

O komentarz w tej sprawie portal poprosił Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi resort wyjaśnił, że otrzymał "jednostkowe sygnały o takich sytuacjach" i że "zostało to natychmiast skorygowane i nie powinno mieć już miejsca". Dalej czytamy:


Wypełniając zeznania podatkowe uwzględniano dane przekazane przez płatnika w PIT-ach 11 dla wersji 23 i 24. Zdarzały się również sytuacje, że płatnik przekazał informacje na nieaktualnych formularzach. W tym wypadku mogły się zdarzyć jednostkowe sytuacje, kiedy niektóre dane nie były widoczne. Zostało to natychmiast skorygowane i nie powinno mieć już miejsca.


Ministerstwo informuje ponadto, że podatnik ma możliwość poprawienia swojego zeznania poprzez zmianę m.in. kosztów uzyskania przychodu. "Jakiekolwiek problemy związane z funkcjonowaniem usługi Twój e-PIT można zgłaszać mailowo pod adresem info.epit@mf.gov.pl" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

 

Zaznaczył jednocześnie, że osoby, które złożyły zeznanie podatkowe z błędem, mogą dokonać korekty - również przez internet i bez limitu – podano dalej.


Co z kolei z osobami, które błędu nie zauważyły, zaakceptowały zeznanie i przesłały zaległy podatek? Ministerstwo Finansów informuje, że jeśli podatnik nie jest pewien poprawności danych zawartych w swoim zeznaniu, może to zgłosić na adres info.epit@mf.gov.pl. "Przedstawiciele resortu skontaktują się z osobami, które zaakceptowały zeznanie przed wyeliminowaniem tej nieścisłości – czytamy w informacji. 

 

Ponadto - jak podaje resort - podatnik może złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o zwrot nadpłaconego podatku.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.