Pączkowy absurd podatkowy

Pączki obłożone są stawką VAT 5 i 8 proc., a czasami nawet stawką 23 proc. Za istnienie trzech pączków podatkowych winę ponoszą nowelizacje przepisów ustawy o VAT, które weszły w życie w 2011 r. – informuje portal Pracodawcyrp.pl.


 

Jedną ze zmian jest ustawa z dnia 26 listopada 2010 roku, która tymczasowo miała podnieść stawki VAT z 7 na 8 oraz z 22 na 23 proc. - Ówczesny rząd obiecywał, że to rozwiązanie tylko na trzy lata, ale trwa ono do dziś - przypomniał portal Pracodawcy RP.


W przepisach przemycono jednak także rozróżnienie stawek na pieczywo i wyroby ciastkarskie – w zależności od daty ich przydatności do spożycia.

- Dietetyczne pączki do zjedzenia w ciągu dwóch tygodni zostały objęte stawką 5 proc. Tradycyjne pączki z większą ilością cukru wpadły w stawkę 8 proc. Natomiast zarówno mniej, jak i bardziej słodkie, za to o dłuższej przydatności do spożycia zostały objęte stawką 23 proc. - wskazał portal. I dodał:

„W ten sposób ustawa, która znana jest przede wszystkim z "tymczasowości" trwającej już osiem lat, przyniosła polskim konsumentom trzy rodzaje pączków podatkowych – oraz ból głowy cukiernikom” - czytamy w informacji.

 

Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP zwrócił uwagę, że skomplikowane podziały towarów i niejasności w klasyfikowaniu ich do odpowiednich stawek to znak rozpoznawczy polskiego systemu podatkowego.

- To znamienne, że od lat z okazji tłustego czwartku cała Polska śmieje się z trzech różnych stawek VAT na pączki, a mimo to system nie ulega zmianie. Na co dzień bowiem właściwe stosowanie prawa podatkowego w Polsce przyprawia przedsiębiorców o ból głowy i przynosi im wiele kłopotu – powiedział.


Na szczęście nowa tzw. matryca VAT-owska, której projekt jest już w konsultacjach społecznych, zrównuje stawki dla pączka do jednego, tego najniższego poziomu. - Jest zatem szansa, że od 2020 roku na placu boju pozostanie tylko jeden pączek – ten pięcioprocentowy - dodał Łukasz Czucharski.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Pracodawcyrp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.