MŚP wskazują rządowi autorefleksję

Niedziele niehandlowe wprowadzono w 2018 roku. Teraz rząd pracuje nad przeglądem działania ustawy o zakazie handlu, a branża handlowa komentuje wyniki analizy MPiT, do której dotarł Business Insider Polska.

 

Są pierwsze komentarze do wyników analizy resortu przedsiębiorczości, która - jak wynika  nieoficjalnych informacji do których dotarł Business Insider Polska - zaleca powrót do dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Branża pochwala podjęcie prac nad oceną ograniczenia handlu w niedziele. Jednocześnie przypomina, że zaostrzanie przepisów może prowadzić do wzmocnienia pozycji dyskontów i tym samym - pogłębienia problemów małych sklepów.

 

Raport, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy zakaz handlu w niedziele wpływa na małe sklepy, ma wkrótce przedstawić Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z analizy, do którem dotarła redakcja Business Insider   Polska, wynika, że eksperci z resortu  zalecają powrót do prawa obowiązującego w 2018 roku, czyli do dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

 

Jak zaznaczył Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, to dobrze, że MPiT pracuje nad dokładną oceną ograniczenia handlu w niedziele.

- Warto przypomnieć, że podczas prac nad ustawą przez długi czas rozważano właśnie pozostawienie modelu dwie niedziele handlowe – dwie niedziele niehandlowe. Projekt progresywnego zwiększania liczby niedziel niehandlowych pojawił się dopiero w zaawansowanej fazie prac – przypomniał rozmówca w informacji.

 

Dyrektor generalny PIH dodał, że przy podejmowaniu decyzji muszą zostać również wzięte pod uwagę opinie konsumentów, którzy - jak ocenił - coraz bardziej negatywnie podchodzą do zwiększania liczby niedziel niehandlowych. - Bez wątpienia dalsze pogłębianie ograniczeń, chociażby poprzez zwiększenie liczby niehandlowych niedziel lub zaostrzanie zakazów, może prowadzić do wzmacniania pozycji dyskontów kosztem małych i średnich przedsiębiorców - mówił Maciej Ptaszyński dyrektor generalny PIH.

 

Z kolei Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz przypomniała, że POHiD od początku stała na stanowisku, iż ustawa ograniczająca handel w niedziele nie spełnia swoich założeń. - Miała chronić pracowników handlu, a tymczasem, poprzez liczne wyłączenia, ma charakter dyskryminujący pracowników tej samej branży - podkreśliła.

 

W jej ocenie, czytamy w informacji, obowiązujące regulacje uderzają we właścicieli małych i średnich sklepów. - Tutaj chodzi o polskich przedsiębiorców, którzy - chcąc rozwijać swój biznes - musieli zaciągnąć kredyty, a niedziele niehandlowe drastycznie obniżają ich obroty - zaznaczyła Juszkiewicz.

 

Pewna autorefleksja ze strony rządu byłaby wskazana. - podkreślił Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodał, że ma nadzieję, iż analiza skutków obowiązywania nowych przepisów będzie rzetelna i na tej podstawie zostaną podjęte odpowiednie działania.


Przypomina jednocześnie, że ZPP od początku opowiadał się przeciwko wprowadzaniu ograniczeń w handlu w obecnym kształcie. - Bazując na doświadczeniu węgierskim, można było z niemal stuprocentową dokładnością przewidzieć scenariusz, jaki zrealizuje się w Polsce po roku obowiązywania ograniczeń - wskazał Bińkowski i dodał:

Zakaz miał pomóc małym sklepom i zatrzymać falę ich bankructw. Ze statystyk jasno wynika, że nie osiągnął tego celu. Dodatkowo kryzys, w jakim znajduje się drobny handel w Polsce, jedynie się pogłębił, a swój udział w rynku powiększają największe sieci dyskontów. Jednocześnie Polacy coraz bardziej krytycznie odnoszą się do zwiększania restrykcji w zakresie handlu w niedziele – czytamy dalej.

 

Bińkowski wskazał, iż bardziej optymalne, niż ograniczenie handlu w niedziele, jest wprowadzenie gwarancji dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie zaproponowało we wtorek, 12 marca, w petycji do premiera, 500  właścicieli małych sklepów. - Kierunek ten popiera większość Polaków. Jednocześnie realizuje on cele stawiane przed ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele w sposób skuteczny - w przeciwieństwie do obowiązujących regulacji - zauważył przedstawiciel ZPP.

 

Tymczasem w Sejmie cały czas na rozpatrzenie czeka nowelizacja ustawy, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Projekt w sprawie tzw. lex Żabka trafił do parlamentu w listopadzie, w styczniu, decyzją marszałka Sejmu, spadł z porządku obrad, i miał być rozpatrywany podczas posiedzenia zaplanowanego na 13-15 marca. Jednak również tym razem projekt - jak zapowiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed - prawdopodobnie nie będzie rozpatrywany – czytamy w informacji.


W piątek natomiast posłowie mają zdecydować, czy włączyć do porządku obrad projekt Nowoczesnej. Już w 2017 roku posłowie tej partii zaproponowali, by pracownicy sklepów mieli zagwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu. Zgodnie z założeniami projektu, sklepy mogłyby być otwarte wówczas we wszystkie niedziele – przypomina portal Businessinsider.com.pl.  (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.