Digital tax w planach rządu

Premier  wskazał, że rocznie Polska traci około 1 mld złotych z potencjalnych zysków dla budżetu, w związku z tzw. obecnością cyfrową zagranicznych podmiotów w Polsce – napisał Krzysztof Borżoł na portalu Ceo.com.pl.

 

Jak czytamy w informacji: - Mowa tu przede wszystkim o zagranicznych spółkach działających w internecie lub za pośrednictwem aplikacji streamingowych, np. Netflix, Google, Spotify, Faceboook itp. Pomimo, że usługi nabywane są przez klientów w Polsce, zyski opodatkowane są w miejscu rejestracji spółki (przykładowo w Irlandii).


Nowa danina, tzw. digital tax, miałaby być podatkiem obrotowym, stanowiącym procent od przychodu osiąganego przez takie spółki na terytorium Polski. Należy zwrócić uwagę, że jeżeli opodatkowaniu będzie podlegał przychód (tj. bez uwzględnienia kosztów prowadzonej działalności), a w konsekwencji kwota tzw. digital tax, pomimo niskiej stawki (3%), w rzeczywistości stanowiłaby znaczące obciążenie dla takich spółek – wyjaśnia w informacji.


Nietrudno się domyślić, pisze autor, że koszty związane z digital tax, ponoszone przez ww. spółki obecne na rynku polskim, zostaną skompensowane podwyżką cen świadczonych usług. Jeżeli digital tax zostanie wprowadzony, sfinansują go sami użytkownicy Netflixa czy Spotify  i de facto oni zapewnią wpływy z tego tytułu do budżetu.


Pomysł polskiego rządu nie jest jednak niczym nowym. Na forum Unii Europejskiej konsultacje dotyczące digital tax rozpoczęły się już w 2018 r. W grudniu odbyło się ostatnie spotkanie mające na celu osiągnięcie kompromisu w zakresie nowego podatku. Niektóre kraje członkowskie już wprowadziły analogiczną daninę np. Francja – przypomniano w informacji Ceo.com.pl.  (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Ceo.com.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.