Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, a podatnik polski zapłaci

Obowiązujący w Polsce system zezwoleń na poruszanie się po drogach ciężarówkami jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej - orzekł Trybunał. Polska będzie musiała zapłacić za koszty postępowania – podaje Money.pl.

 

Sprawa dotyczy ciężarówek o maksymalnym nacisku na oś napędową do 11,5 tony - czytamy w informacji.


Na terenie UE obowiązuje dyrektywa Rady Europy, która ustala wspólne normy dotyczące ciężaru i wymiarów pojazdów. Uchwalono ją po to, by uniknąć utrudnień w handlu międzynarodowym, spowodowanych różnymi normami obowiązującymi w różnych krajach - wyjaśnia Money.pl.

 

Polska w 2011 roku uchwaliła prawo zezwalające na jeżdżenie po drogach ciężarówkami o nacisku 11,5 tony na oś, ale jednocześnie, w tej samej ustawie, wprowadzono ograniczenia ze względu na ochronę infrastruktury – przypomina portal.

 

W praktyce, ruch dla największych ciężarówek ograniczono na blisko 97 proc. dróg publicznych – czytamy dalej.

 

Trybunał orzekł, że “nakładając na przedsiębiorstwa transportowe wymóg posiadania specjalnych zezwoleń umożliwiających poruszanie się po niektórych drogach publicznych, Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na podstawie przepisów art. 3 i 7 dyrektywy Rady 96/53/WE z dnia 25 lipca 1996 r.” – podano w informacji.

 

Sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE Komisja Europejska  skierowała w 2016 roku. Ostateczny wyrok zapadł w czwartek, Polska zostanie obciążona kosztami postępowania – informuje Money.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.