ACTA 2 łamie polską Konstytucję? Dyrektywy może się nie dać wdrożyć w naszym kraju

Parlament Europejski przyjął kontrowersyjne przepisy regulujące ochronę praw autorskich w internecie. Przeciwnicy nowego prawa wskazują, że ACTA 2 jest sprzeczna z zapisami artykułu 54. Konstytucji, ustalającym zasadę wolności poglądów - podaje portal Antyradio.pl.

 

Dyrektywa o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym powstała, żeby chronić interesy twórców. Nowe przepisy mają zapewnić im otrzymywanie należytego wynagrodzenia za każde wykorzystanie ich dzieła w sieci - wyjaśnia portal.


"Dobre chęci Unii Europejskiej przeraziły aktywistów, którzy przekonywali, że nowe przepisy, nazwane „ACTA 2”, to zamach na wolność internetu. Jako szczególnie niebezpieczne określano artykuły 11. i 13. - mówiące o konieczności uzyskiwania licencji nawet na najkrótsze fragmenty prezentowanych treści (w teorii – nawet na pokazywany adres strony internetowej ) oraz na przeniesienia na witryny odpowiedzialności prawnej za publikowane przez ich użytkowników wypowiedzi i posty, jeśli okaże się, że naruszają prawa autorskie" - czytamy w informacji.

 

Szybko ukuto sformułowanie „podatek od linków”, a Google, który w świetle nowych przepisów będzie musiał płacić stronom, które będzie pokazywać w wynikach wyszukiwania, pokazał wizję tego, jak będą one wyglądać w przypadku wprowadzenia dyrektywy.

 

Drugi z artykułów ma zmuszać witryny do prowadzenia cenzury prewencyjnej – wszystkie treści (na przykład filmy w serwisie YouTube) będą musiały być przeanalizowane przed upublicznieniem w poszukiwaniu fragmentów, które mogą naruszać czyjąś własność intelektualną.

 

Oba artykułu dyrektywy o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym mogą być sprzeczne z polską Konstytucją - zauważa portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Antyradio.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.