Rosyjskie „niet” na reeksport owoców z Polski i UE przez Białoruś

Czasowe wstrzymanie importu jabłek i gruszek z Białorusi wprowadziły od piątku rosyjskie władze po wyrywkowych kontrolach kilkudziesięciu tirów. Białorusini zostali przyłapani na wwożeniu do Rosji objętych embargiem owoców, głównie z Polski – podaje Rp.pl.

 

Jak napisała "Rzeczpospolita", choć Białoruś i Rosja są w unii celnej i kontroli na granicy nie ma, rosyjskie służby celne i sanitarne przeprowadziły kontrole za pomocą mobilnych grup inspektorów.

 

Zatrzymanych zostało 39 ciężarówek przewożących objęte embargiem towary, z czego aż 36 przewoziło jabłka i gruszki. Rosja na tej podstawie wprowadziła czasowe ograniczenie wwozu tych owoców z Białorusi.

- Zrobili się tak bezczelni, że zaczynają wykręcać ręce - powiedział w czwartek Aleksandr Łukaszenka, reagując ze złością na rosyjski szlaban.

 

Jak jednak przypomina portal, po wprowadzeniu przez Rosję w 2014 roku odwetowych sankcji na import jabłek z Unii Europejskiej, swoją szansę skwapliwie wykorzystała Białoruś, reeksportując do Rosji zakazane towary - czytamy dalej.


Białoruski import jabłek i gruszek z Polski wzrósł ze 176 tys. ton w 2013 roku do 558 tys. ton w rekordowym 2016 r. Nie wynikało to jednak ze zwiększonego zapotrzebowania na rynku wewnętrznym - większość owoców po cichu wysyłano do Rosji - podaje portal.

 

Rosyjskie embargo na żywność z Unii Europejskiej zaszkodziło w znacznie większym stopniu rynkowi wewnętrznemu niż zachodnim eksporterom. Ceny żywności w Rosji w wyniku zakazu importu wzrosły o niemal jedną trzecią. Z tego powodu przez długi czas przymykano oko na reeksport – czytamy dalej.

 

Wprowadzony właśnie zakaz importu jabłek i gruszek z Białorusi powinien teoretycznie uderzyć w polskich producentów, ale w rzeczywistości nie będzie to mieć większego znaczenia – podano w informacji.

 

Polska, która przed wprowadzeniem embarga była największym eksporterem jabłek do Rosji,  w ostatnich pięciu latach znacznie zwiększyła sprzedaż na innych rynkach, głównie w Unii Europejskiej – przypomina Rp.pl.

 

Jak napisano w podsumowaniu. – „Białoruscy importerzy muszą się w najbliższym sezonie liczyć z kolejnymi kłopotami. Rossielchoznadzor nie wyklucza wprowadzenia zakazu na wwóz z Białorusi pieczarek i truskawek. One też, zdaniem Rosjan, w większości są reeksportowane z państw Unii, głównie z Polski".  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.