Nowa skala podatkowa w perspektywie

Ministerstwo Finansów przedstawia szczegóły reformy podatkowej. Będzie nowy próg podatkowy i trzy stawki w podatku PIT. Niższe daniny zapłacą wszyscy, ale korzyści dla zamożnych będę znikome – podaje Rp.pl.

 

Ministerstwo Finansów przygotowało założenia zmian w podatkach w ramach piątki PiS. Odpowiednia ustawa ma być gotowa w ciągu dwóch tygodni. Większość zmian ma wejść w życie od stycznia 2020 r – podaje portal. 

 

Pierwszą propozycją jest „zerowy PIT” dla młodych do 26 roku życia. Oznacza to, że osoby w takim wieku uzyskujące dochody z pracy nie zapłacą w ogóle podatku. MF chce wprowadzić jednak – by zapobiegać nadużyciom – limit dochodów w wysokości ok. 42 tys. zł w stosunku rocznym. Po ich przekroczeniu, młodzi zaczną płacić podatek (od uzyskanej nadwyżki) – wyjaśniono w informacji.

 

MF wyliczyło, że przy wynagrodzeniu na poziomie minimalnym, młoda osoba zyska 1590 zł w ciągu roku, a przy zarobkach zbliżonych do limitu – 2986 zł w ciągu roku – podano w tekście.

 

Zerowy PIT dla młodych ma wejść w życie w październiku 2019 r., jednak jeszcze w tym roku nie odczują oni żadnej ulgi. Do końca 2019 r. zapłacą tyle, ile dotychczas, a zwrot zapłaconych zaliczek zostanie dokonany w 2020 r. – podaje portal.


Od przyszłego roku pojawi się nowa skala podatkowa. Pierwszy przedział to zarobki do 42764 zł rocznie (ok. 3,56 tys. zł miesięcznie dochodu), obejmie ich stawka 17 proc. – czytamy dalej.

 

Drugi przedział dochodów wynosi od 42 764 zł do 85 528 zł - tu stawka wynosi 18 proc. Trzeci próg podatkowy, tak jak dotychczas to dochody powyżej 85528 zł i stawka 32 proc. (obejmująca nadwyżkę ponad tę kwotę).

 

Taka konstrukcja oznacza, że niższy podatek zapłacą wszyscy podatnicy (także samozatrudnieni rozliczający się według skali), ale korzyści będą największe dla osób o niskich zarobkach. Przy wysokich dochodach korzyści będą minimalne. Minister finansów   wyjaśniała, że w ten sposób wprowadzana jest tzw. progresja podatkowa od dołu – napisano w informacji.


Z korzyścią dla podatników podwyższone zostaną także koszty uzyskania przychodów (KUP). Obecnie takie koszty wynoszą dla osoby pracującej na jednym etacie w miejscu zamieszkania 1335 zł rocznie, a wzrosną do równych 3000 zł. – podano dalej

 

Łączne korzyści, z tytuły obniżki stawki i zmiany KUP, wyniosą przy minimalnym wynagrodzeniu 472 zł w ciągu roku, a przy wynagrodzeniu przeciętnym (czyli 4,76 tys. zł brutto na miesiąc) – 696 zł w ciągu roku – informuje portal.

 

Szefowa MF podkreślała, że zmiany te prowadzą do obniżenia klina podatkowego przy niskich zarobkach. Dzięki temu więcej osób będzie podejmować pracę w Polsce i wychodzić z szarej sfery. Po zmianach klin ma spaść o 1-2 pkt. proc., a jak zaznaczyła minister, to dopiero początek zmian.


Łączne koszty planowanych zmian w PIT to 10,4 mld zł rocznie. Najbardziej kosztowna ma być obniżka stawki do 17 proc. – 5,3 mld zł, podwyższenie KUP kosztować ma – 3,4 mld zł, zaś zerowy PIT dla młodych – 1,3 mld zł rocznie – podsumowuje portal Rp.pl.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Tagi: Podatki,Rząd,PIT,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.