Pożar Notre Dame - trwa szacownie strat

Konstrukcja Notre Dame ocalona od całkowitego zniszczenia po 15 godzinach gaszenia pożaru dachu katedry. Ogrom strat jeszcze nie oszacowano. Władze Francji deklarują obudowę, a społeczeństwo zbiera środki - podają media światowe.


Gotycka archikatedra w Paryżu to jeden z symboli stolicy Francji. Jej budowa trwała ponad 180 lat i zakończyła się w 1345 roku.


foto2019-04-16b_680

 

W okresie rewolucji, w 1793 roku, katedrę zamieniono na Świątynię Rozumu z portretami Murata jako Jezusa i Robespierre,a jako nowego Mesjasza.

 

Urządzano w niej specyficzne "święta" połączone z dewastowaniem przedmiotów o sakralnym charakterze, co trwało do egzekucji Robespierre,a. 27 lipca 1794 roku katedrę zamieniono na magazyn.

 

Konserwatorzy podkreślali, że katedra narażona jest także na niszczenie kamienia spowodowane zanieczyszczeniem powietrza i żeby przetrwała dłużej, trzeba jeszcze więcej pieniędzy. Jak twierdziło jedno ze źródeł bliskich sprawie, należałoby znaleźć 150 mln euro w ciągu 20 lat dla Notre Dame.

 

Do pożaru doszło w poniedziałek kilka minut przed godziną 19.00. Prawdopodobnie do zdarzenia doszło w związku z trwającymi pracami remontowymi - podaje portal Rp.pl.

 

Godzinę później runęła iglica, najwyższy punkt katedry.

 

Władze poinformowały, że z budynku udało się wynieść najcenniejsze dzieła sztuki i zabytki

 

W gaszeniu pożaru brało udział ok. 400 strażaków. Pożar finalnie ugaszono po 15 godzinach

 

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że Francuzi wspólnie odbudują katedrę. Zbiórka pieniędzy ruszy we wtorek. Swoją pomoc zadeklarowało już wiele państw z Polską włącznie i biznesmenów np. François-Henri Pinault przekaże 100 mln euro na odbudowę Notre Dame.

 

Polska Misja Katolicka we Francji poinformowała, że w katedrze Notre Dame ocalała polska kaplica poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej.

- „Nieoficjalnie udało mi się ustalić, że zostały uratowane relikwie Jana Pawła II. To informacja, którą przekazały mi francuskie służby” – powiedział w rozmowie z Onetem Paweł Rozwód, były korespondent PAP

- "…. wszystkie dzieła sztuki zostały uratowane. Skarbiec katedry jest nietknięty, korona cierniowa [Jezusa], hostie" (źródło: ojciec Frederic, ksiądz pracujący od dwóch lat w katedrze Notre Dame) - napisał na Twitterze dziennikarz Nicolas Delesalle.


Donald Tusk na Twitterze przypomina, że Gdańsk był "w 90 procentach zniszczony i spalony", a został później odbudowany. "Odbudujecie waszą katedrę" - zapewnia.


Wyrazy wsparcia płyną do paryżan z całego świata, również z Polski – podał portal Rp.pl.

 

Źródło i czytaj wiecej: Onet.pl / Rp.pl / TVN24.pl /

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.