Brak środków na remonty pustostanów

Ponad 4 mld zł wynoszą zaległości lokatorów mieszkań komunalnych, a jednocześnie gminy wydają miliony złotych na odszkodowania dla osób, którym nie mogą zapewnić mieszkania.

 

W całej Polsce jest 50 tys. pustostanów, a na lokal komunalny czeka 160 tys. osób.


O pogłębiającym się problemie mieszkaniowym w polskich miastach napisała „Gazeta Wyborcza”. Gminy prawie nie remontują budynków komunalnych, nie radzą sobie też z lokatorami, którzy z premedytacją za lokal gminny nie płacą.

 

Gazeta cytuje dane za 2016 r. pochodzące z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. Wynika z nich, że zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych już wtedy przekroczyło 4 mld zł.

 

Jednocześnie tylko 29 największych polskich miast wydało wtedy łącznie 34 mln zł na odszkodowania za to, że nie były w stanie zapewnić mieszkania społecznego. Takich osób było już 160 tys.

 

Problem brakujących mieszkań teoretycznie można by rozwiązać, przywracając do użytkowania pustostany, których w 2016 r. naliczono niemal 50 tysięcy. Prawie 9 tysięcy znajduje się w Warszawie, a blisko 7 tys. w Łodzi – podaje dziennik.

 

Gminy nie mają jednak na to pieniędzy. Egzekucja długów od obecnych lokatorów mieszkań komunalnych idzie jak po grudzie, a wielu z nich z premedytacją nie płaci, mając świadomość, że ryzyko eksmisji jest niewielkie, a sprawy w sądach ciągną się latami – czytamy w informacji.

 

Od kwietnia lokatorzy mieszkań komunalnych będą musieli ujawniać dochody, ryzykując jednocześnie podwyżkę opłat za mieszkanie.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 21 kwietnia 2019 r., samorządy zyskają prawo do cyklicznej weryfikacji dochodów najemców lokali komunalnych. Lokatorzy po otrzymaniu stosownego pisma będą musieli wykazać dochody w przeliczeniu na członków gospodarstwa domowego – napisano w informacji.

 

W ustawie zapisano, że jeżeli średni miesięczny dochód na osobę przekroczy kryteria z gminnej uchwały, to czynsz pójdzie w górę o kwotę tej podwyżki.    Tymczasem w przypadku Warszawy maksymalny dochód na osobę w gospodarstwach wieloosobowych to 1983,14 zł brutto.

 

Już teraz czynsz przy takich zarobkach pochłania co najmniej 43 proc. dochodu netto. Organizacje lokatorów przekonują, że tak zarabiający nie mogą sobie pozwolić na nic więcej niż tylko opłacenie pozostałych rachunków. I na dodatek mieszkając w komunalnym, nie mogą zarabiać więcej – napisano.   (jmk)

 

 

Źródło i czytaj więcej Wyborcza.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.