Ujednolicenie systemu ubezpieczeń społecznych w propozycji

Obowiązujący system ubezpieczeń społecznych zakłada, że przedsiębiorcy opłacają składki w sposób ryczałtowy. Chociaż w wielu przypadkach takie rozwiązanie jest atrakcyjne, przedsiębiorcy uzyskujący małe przychody mogą być podatkiem nadmiernie obciążeni. 

 

To prowadzi do zamykania działalności lub prowadzenia transakcji nielegalnie, w tak zwanej szarej strefie - podaje portal eNewsroom.pl. Z drugiej strony przedsiębiorcy uzyskujący duży przychód płacą stosunkowo małe składki. W ten sposób dochodzi do przypadków nieuzasadnionego samozatrudnienia, co odbywa się ze stratą dla budżetu państwa. Usprawnieniem systemu ubezpieczeń społecznych chce zająć się Federacja Przedsiębiorców Polskich.


– Zasady opłacania składek do ZUS powinny mieć jednolite zasady, niezależnie od formy prowadzenia aktywności zarobkowej czy ekonomicznej – powiedział serwisowi eNewsroom Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.


– Proponujemy, by przedsiębiorcy płacili składki na ubezpieczenie społeczne w proporcji do uzyskiwanego przez nich dochodu, przy czym podstawą do obliczeń byłaby jego połowa. W ten sposób osoby prowadzące działalność gospodarczą o niskich dochodach płaciliby mniejsze składki niż obecnie, a osoby wysoko zarabiające – odpowiednio wyższe. To pewnego rodzaju premia za ryzyko, jakie przedsiębiorcy ponoszą w związku z prowadzeniem biznesu. Dzięki temu poziom obciążeń będzie możliwy do udźwignięcia przez przedsiębiorców, a tym samym firmy będą znacznie dłużej utrzymywały swoją działalność na rynku – stwierdził Kozłowski.  (jmk)


Źródło i czytaj więcej: eNewsroom.pl

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.