Rośnie import węgla

Nieprawdą jest, że Polska węglem stoi.  Jeszcze nim stoi  energetyka, ale już najwyraźniej z przyzwyczajenia, bo nie po to, żeby utrzymać kopalnie. Coraz więcej węgla sprowadzamy z zagranicy. W ubiegłym roku głównie drogą morską – podaje Money.pl  

 

GUS przedstawił pod koniec kwietnia statystykę przeładunków w polskich portach. Wzrosły o 17,8 proc. rok do roku, szczególnie w Gdańsku (+25 proc.). Ale większe wrażenie niż wynik największego naszego portu robi to, co tam się przeładowuje. A konkretnie wzrost przeładunków węgla i koksu. Rok do roku wzrost jest aż 43-procentowy. W Polsce brakuje węgla.

 

Drogą morską przypłynęło w 2018 r. do Polski aż 10,4 mln ton węgla - podaje GUS. Płynie do nas morzem nawet z Kolumbii. To już więcej niż połowa importu tego surowca.

 

A łącznie sprowadziliśmy 19,1 mln ton węgla - wynika z danych Eurostatu. To zresztą historyczny rekord – czytamy w informacji.

 

Dla porównania, polskie kopalnie wydobyły w 2018 roku 63,4 mln ton węgla kamiennego wobec 65,5 mln ton w 2017 i 70,4 mln ton w 2016. Zatrudniają jeszcze 83 tysięcy osób. Kiedyś było to nawet 400 tysięcy – przypomina portal.

 

To, już jak widać, zmierzch górniczej potęgi, która za PRL dawała gospodarce większość upragnionych wówczas dewiz. Największe ilości węgla kamiennego wydobyto w naszym kraju w 1979 roku, (200 mln ton).


Po prostu polski węgiel robi się niekonkurencyjny. Koszt wydobycia z coraz większych głębokości jest za wysoki i zbyt niebezpieczny. W takich warunkach jak u nas przestaje się opłacać wyciągać go spod ziemi – napisał Money.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.