Przyszły rok z wyższą płacą minimalną

Podwyżka pensji minimalnej wyniesie w przyszłym roku co najmniej 95,59 zł. Zmiany dotkną również samozatrudnionych. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Trwają konsultacje rządu z pracodawcami i związkowcami – podał portal Gazetaprawna.pl

 

Jak czytamy w Gazetaprawna.pl, wyliczenia w sprawie zmian w minimalnej pensji przedstawiła Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). Wykonano je na podstawie prognoz makroekonomicznych do projektu przyszłorocznego budżetu.


Wynika z nich, że gwarantowane minimalne wynagrodzenie wyniesie 95,59 zł. To oznacza, że wyniesie ona 2345,59 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców wzrośnie po zaokrągleniu co najmniej o 60 gr.

- W ostatnich latach podwyżka minimalnego wynagrodzenia wynosiła albo 100 złotych, albo 150 złotych. Wydaje się, że tegoroczne negocjacje w sprawie wzrostu najniższej pensji będą dotyczyć podobnych kwot - komentował Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".


Rozmowy w sprawie wysokości pensji minimalnej już się rozpoczęły. Do 16 maja związki zawodowe oraz organizacje przedsiębiorców mają zaprezentować swoje wyliczenia i propozycje.

- Na pewno będziemy starali się, aby ostateczna kwota podwyżki była wyższa. Ta zagwarantowana przepisami nie rekompensuje wzrostu kosztów utrzymania i nie spowoduje, że zmniejszy się dystans między najniższą i przeciętną pensją – wskazał Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, cytowany przez portal Gazetaprawna.pl.


Mama 4 plus. Świadczenie nie jest jeszcze wypłacane, a już są pierwsze wnioski

Portal przypomniał, że gwarantowany ustawą wzrost płacy minimalnej w ubiegłym roku wynosił 117 zł. Jednak partnerzy społeczni nie porozumieli się co do ostatecznej wysokości podwyżki. W rezultacie rząd samodzielnie zdecydował, że od stycznia tego roku wyniesie ona 150 zł.

– Sądzę, że pracodawcy zaproponują kwotę zbliżoną do ustawowego minimum, czyli 100 zł, rząd będzie skłaniał się ku wzrostowi o 150 zł, a związki – o ok. 200 zł – powiedział  DGP Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, cytowany przez dziennik.   (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.