Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 1,5 proc. w skali rocznej – podaje Businessinsider.com.pl.

 

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.


Rada Polityki Pieniężnej postanowiła również, że stopa lombardowa wynosić będzie nadal 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskonta weksli 1,75 proc. – czytamy w informacji.

 

W komunikacie po posiedzeniu RPP stwierdziła m.in., że "w Polsce utrzymuje się dobra koniunktura", choć tempo wzrostu PKB w I kw. było niższe niż w poprzednich kwartałach – czytamy dalej.


W ostatnich miesiącach wzrosła dynamika cen konsumpcyjnych, do czego przyczynił się wzrost cen paliw i żywności, a także wyższa inflacja bazowa. Mimo to inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie, podkreśliła RPP.


W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne. W kolejnych kwartałach nastąpi jednak prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB. Jednocześnie inflacja utrzyma się na umiarkowanym poziomie i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.


Jak podaje Businessinsider.com.pl - "Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - podsumowano.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.