Wyrok unijnego trybunału ws. podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce

"Sąd stwierdził nieważność decyzji KE dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce" - ogłosił w komunikacie Sąd Unii Europejskiej. Bruksela w 2016 roku zablokowała wprowadzony przez rząd podatek, uznając, że jego konstrukcja dyskryminuje większe sieci handlowe.

 

"Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - napisano w zaskakującej konkluzji Sądu UE – podał Money.pl..

 

Unijny sąd doszedł do wniosku, że "Komisja nie mogła słusznie wywieść istnienia selektywnych korzyści towarzyszących podatkowi od sprzedaży detalicznej z samej tylko progresywnej struktury tego nowego podatku".


Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie w sierpniu 2016 r. po otrzymaniu skargi, w której zarzucono, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niezgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa – napisano w informacji.

 

Brukseli nie spodobało się to, że podatek handlowy charakter progresywny. Podstawę opodatkowania stanowiła osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ponad kwotę 17 mln zł.


Stawki podatku wynosiły 0,8 proc. w odniesieniu do miesięcznego przychodu w przedziale od 17 do 170 mln PLN oraz 1,4 proc. w odniesieniu do miesięcznego przychodu w przedziale przekraczającym kwotę 170 mln zł.


Komisja uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. Stwierdziła, że na skutek progresywnych stawek opartych na wielkości przychodów przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami – czytamy w informacji.

 

Choć Bruksela zapewniła wówczas, że nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o swoim systemie podatkowym, ale zaznaczyła, że system ten musi być zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie może faworyzować w sposób nieuzasadniony wybranych przedsiębiorstw" – podano dalej.

 

Polski rząd nie zgodził się z zarzutem, że podatek od sprzedaży detalicznej "stanowi środek selektywny z korzyścią dla niektórych przedsiębiorstw" i wniósł do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji o wszczęciu postępowania – przypomniał Money.pl. 

 

Konsekwencje tej decyzji odczują nabywcy w związku z pewnym wzrostem cen.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Tagi: Handel,Sąd UE,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.