Samorządy ze wsparciem dla budynków wielkopłytowych

7 mld złotych - tyle ma wynieść wsparcie dla samorządów na remonty budynków komunalnych z "wielkiej płyty". Projekt nowych przepisów trafił we wtorek do konsultacji – napisał portal Money.pl.

 

Nowelizacja ustawy o termomodernizacji ma wspierać samorządy w remontach bloków komunalnych i nakłaniać do instalowania na ich powierzchni urządzeń do produkcji energii z odnawialnych źródeł – podał portal.

 

"Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju obecnego rządu, cytowany w komunikacie ministerstwa.

 

Wsparcie, o którym mowa w projekcie nowelizacji ustawy, ma być przeznaczone na wzmacnianie połączeń między warstwami płyt i docieplanie budynków – napisano w tekście.

 

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć też inwestorzy, którzy podczas termomodernizacji zainstalują na blokach np. panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Będą mogli ubiegać się nie o 16 proc., jak do tej pory, ale o 21 proc. wartości przedsięwzięcia – wyjaśnia portal.

 

Wsparcie na remonty będą mogły uzyskać też wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma także gmina. Obecne przepisy tego nie przewidują – podaj dalej portal.

 

"Projekt premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Ich celem jest zwiększenie liczby inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach" - napisano w komunikacie ministerstwa rozwoju.

 

Resort szacuje, że wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty wyniesie to 25,8 mld złotych  - czytamy w podsumowaniu.    (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.