Mieszkanie dla dziecka z umową dożywocia

Dożywotnie mieszkanie chroni przed podatkiem. Rodzic nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej, jeśli kupi lokal dla dziecka. Może jednak zawrzeć z tym dzieckiem umowę dożywocia   – napisał portal  Rp.pl

 

Portal wyjaśnia, że fiskus odmawia prawa do ulgi mieszkaniowej tym osobom, które chcą nabyć nieruchomość dla najbliższej rodziny. Tłumaczy, że nabywca nie realizuje w ten sposób "własnych celów mieszkaniowych". "Skarbówka nie kwestionuje jednak sytuacji, w której podatnik za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat kupi nową i podpisze umowę dożywocia" -  czytamy w informacji.

 

Portal przywołał  przykład podatnika, który - chcąc sprzedać mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego zakupu - będzie musiał zapłacić 19-procentowy podatek. "By tego uniknąć, przeznaczy całą kwotę na zakup kawalerki. Później chce jednak zawrzeć ze swoją córką umowę darowizny ze służebnością lub umowę dożywocia, której przedmiotem będzie nabyta przez niego kawalerka. Podkreślił, że sam będzie w niej mieszkał" - napisał portal.

 

Rp.pl wskazuje, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że "na uprawnienie do zwolnienia z podatku  nie będzie miało wpływu rozważane zawarcie z córką w późniejszym terminie umowy darowizny ze służebnością lub umowy dożywocia". "Ważne jest jedynie to, że nieruchomość zostanie nabyta w celu realizacji własnego celu mieszkaniowego" – napisał dyrektor KIS.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.