Polska inflacja ma sprzyjające warunki i rośnie

Choć inflacja ciągle jest pod kontrolą, to wiele produktów z naszych codziennych zakupów drożeje. Przez pogodę mocno przyspieszył wzrost cen żywności, ale po kilkadziesiąt procent drożeją też środki czystości. A najbardziej... papier toaletowy – podaje portal Wyborcza.pl.

 

Inflacja wzrosła w maju o 2,3 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny. To najwięcej od półtora roku, ale ciut mniej od oczekiwań analityków rynkowych. Z danych podanych przez GUS i zebranych przez "GW" widać jednak, że wzrosty cen najbardziej dotykają uboższą część społeczeństwa – czytamy w informacji. 

 

O tym, że coś zaczyna dziać się z cenami, można było zauważyć już w danych za kwiecień. Skok cen między marcem a kwietniem był największy od ośmiu lat. Między kwietniem a majem już takiego skoku nie było. Dlatego patrząc na ogólny wskaźnik cen całego koszyka dóbr i usług (czyli właśnie wskaźnik inflacji), wciąż nie ma się czym martwić - 2,3 proc. to niemal dokładnie tyle, ile Narodowy Bank Polski uznaje za sytuację optymalną – komentuje portal.


embed

 

Jak wyliczył serwisu dlahandlu.pl, w maju ziemniaki zdrożały prawie o 100 proc. a cebula i kapusta odpowiednio o 53 i 70 proc. Mniej, ale też wyraźnie, wzrosną ceny tegorocznych owoców. Np. truskawki w hurcie kosztują 5-7 zł za kg. Na straganach i w warzywniakach kosztują natomiast około 8-12 zł.

 

Portal Wyborcza.pl pisze, że od wielu miesięcy regularnie drożeje też chleb. W ciągu roku cena podskoczyła aż o 50 proc. To efekt suszy, ale też rosnących cen paliw i robocizny. Podrożał też cukier, bo jego cena jest silnie związana z cenami ropy – podaje portal.

 

Mocno w górę idą też ceny wieprzowiny. Jak czytamy w Wyborcza.pl w kwietniu zdrożała o 10 proc., i to raczej dopiero początek. Powód: mięsa jest mniej. Wcześniej było tanie, więc obniżyła się opłacalność hodowli świń. Ale największy problem idzie z Chin. Afrykański pomór świń powoduje spadki produkcji.


Nawet o 25 proc. potaniały sery, twarogi, jaja i masło. Ale tylko w hurcie. Sieci sklepów trzymają ceny wysoko, zarabiając na obniżających się cenach hurtowych – stwierdza portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: / Wyborcza.pl / Dlahandlu.pl /

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.