Rekord S&P może wspomóc Europę

Europejskie indeksy tracą dziś rano, ale rekord S&P i perspektywa kolejnych zwyżek za oceanem mogą pomagać kupującym na Starym Kontynencie.

 

 

W każdym razie nadzieje na zwyżki na Wall Street pomagały Europejczykom wczoraj, choć publikacja indeksów PMI dla sektora produkcji na lokalnych rynkach generalnie raczej nie sprostała wymaganiom analityków. Podaż przeważała jedynie na rynkach naszego regionu – BUX stracił 0,6 proc., RTS 0,3 proc., a WIG20 0,2 proc. W przypadku naszego indeksu trzeci dzień z kolei kupujący nie mogli przepchnąć indeksu powyżej okolic 2415 pkt, co zaczyna wyglądać nieprzyjemnie. Warto też pamiętać, że rozpoczął się ostatni miesiąc składania deklaracji przekazywania składek do OFE, a od wyników może sporo zależeć (choć nie powinien być to element decydujący o koniunkturze na GPW).


S&P wyskoczył wczoraj o 1,2 proc. osiągając nowe historyczne maksimum. Inwestorzy w Europie byli świadkami tego rajdu i jego większość uwzględnili w cenach. Nie wiedzieli natomiast, że dzień na Wall Street skończy się realizacją zysków – stąd ujemne otwarcie na europejskich parkietach.


Azjatom słabsza końcówka na Wall Street nie przeszkadzała w zakupach. Nikkei zyskał 0,3 proc. (mimo protestów przeciwko polityce obronnej rządu), Kospi 0,6 proc., zaś Hang Seng 1,2 proc. Indeks w Hong Kongu nadrabiał wczorajszą nieobecność.


Dziś dla złotego i naszych obligacji liczyć się będzie wynik posiedzenia RPP. Ewentualne sygnały w kierunku obniżenia stóp mogłyby osłabić złotego, choć tak naprawdę prawdopodobieństwo obniżki zawarte jest już w cenach np. kontraktów na stopę procentową. Na świecie natomiast publikacją dnia będzie raport ADP z rynku pracy oraz wystąpienie Janet Yellen, szefa Fed.

 


 

Emil Szweda, Open Finance


 

emil_szweda_342

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

openfinance_400

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.