Mario Draghi funduje poniedziałkowe otwarcie

Wystąpienie szefa ECB w Jackson Hole wskazuje jasno, że jest on zwolennikiem uruchomienia QE w Europie i na to konto indeksy wzrosną dziś rano.

 

 

Jest to właściwie główny – być może obok pewnych nadziei związanych z planowanym na wtorek spotkaniem prezydentów Ukrainy i Rosji - powód poprawy nastrojów. Wcześniej – w drugiej połowie minionego tygodnia – były one słabsze po danych PMI z Chin (choć już słabsze wstępne odczyty PMI w Europie nie zrobiły na inwestorach wrażenia). Również piątkowe wystąpienie Janet Yellen – szefujące Fed – nie wniosło wiele nowego. Przewodnicząca Fed uważa, że sytuacja na rynku pracy w USA wciąż daleka jest od dobrej, co oznacza, że nie można się w tej chwili zastanawiać nad podwyżką stóp procentowych. W rezultacie indeksy w Europie i w USA zakończyły piątkową sesję na niewielkich minusach, które można uznać za formę kontynuacji korekty wcześniejszych zwyżek.


Notowania w Azji przyniosły wzrost Nikkei o 0,5 proc., co wiąże się z osłabieniem jena. Uczestnicy konferencji banków centralnych w Jackson Hole zdają się mieć przekonanie, że QE jest faktycznie działającym środkiem na pobudzenie gospodarki (sprawdził się w USA i Wielkiej Brytanii, nieco gorzej jest z tym w Japonii), co sprzyja postrzeganiu metod Banku Japonii w walce z deflacją. Kospi zyskał 0,2 proc., natomiast indeks w Szanhgaju tracił 0,3 proc. na kwadrans przed końcem notowań, zaś Hang Seng zyskiwał 0,2 proc.


W Europie dzień zacznie się od solidnych zwyżek indeksów dzięki słowom Mario Draghiego. Do tego mocno (0,4 proc.) rosną też kontrakty na S&P, co oznacza, że indeks będzie dziś próbował wyznaczyć nowy historyczny szczyt, o ile nastroje nie zmienią się do popołudnia. 

Emil Szweda, Open Finance


 

emil_szweda_342

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

openfinance_400

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.