Start na plusie, ale meta daleko

Indeksy w Europie mogą rozpocząć dzień od zwyżek m.in. dzięki wzrostowi S&P w piątek. Jednak im dalej w las, tym więcej niewiadomych.

 

 

Tydzień będzie bogaty w publikacje i wydarzenia zdolne wpłynąć na przebieg notowań na rynkach akcji na całym świecie. Ale zanim to nastąpi, inwestorzy w Europie muszą jeszcze zdyskontować przebieg notowań na Wall Street i w Azji.


Choć wygląda to tylko na chwilową poprawę nastrojów, to jednak S&P zyskał w piątek 0,9 proc. odrabiając znaczną część strat z czwartku. Sytuacja głównego indeksu Wall Street nawet po tej zwyżce wydaje się trudna, zwłaszcza, że w porannym handlu kontrakty na S&P spadają o 0,3 proc., dlatego nie można zakładać, że indeksy europejskie bezkrytycznie powielą zachowanie Nowego Jorku.


Bliższe będzie nam zapewne zachowanie inwestorów w Azji. Hang Seng na kilkanaście minut przed zakończeniem notowań tracił prawie 2 proc., ale jest to efekt czynników lokalnych (protesty przeciwko ograniczeniu uprawnionych do głosowania w wyborach samorządowych). Kospi stracił 0,25 proc., a Nikkei wzrósł o 0,5 proc. dzięki słabemu jenowi wspierającemu eksporterów. Również ta grupa przedsiębiorstw wspierała zwyżkę indeksu w Szanghaju o 0,3 proc.


Dobre zachowanie Wall Street zostało w pewnym stopniu zdyskontowane w Europie jeszcze w piątek, a spadek kontraktów na S&P nakaże inwestorom ostrożność. Jest ona zalecana także ze względu na szereg publikacji zaplanowanych na ten tydzień, by wymienić odczyty indeksów PMI, raporty z amerykańskiego rynku pracy czy wreszcie czwartkową decyzję ECB w sprawie europejskiego wariantu QE. Na początek, dziś inwestorzy poznają dane o wydatkach i dochodach Amerykanów (14:30).Emil Szweda, Open Finance

 

emil_szweda_342

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

open_finance_logopurple_709

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.