Draghi może zastąpić Amerykanów

Choć pod nieobecność świętujących dziś inwestorów amerykańskich wielkich emocji trudno się spodziewać, to jednak ożywienie może się pojawić około południa, w związku z planowanym wystąpieniem szefa EBC. Co prawda karty zostały już odkryte, ale kolejne powtórzenie deklaracji dotyczących skupu obligacji na pewno bykom nie zaszkodzi.

 

Udający się na przedłużony weekend amerykańscy inwestorzy pozostawili graczom z pozostałych rynków optymistyczny sygnał, w postaci wzrostu indeksów na Wall Street. Dow Jones zyskał w środę 0,1 proc., a S&P500 zwyżkował o 0,3 proc. Znaczenie tych niewielkich ruchów zwiększa fakt, że miały miejsce po publikacji rozczarowujących informacji makroekonomicznych. Te sygnały były jednak zbyt słabe, by wzbudzić niepokój o perspektywy amerykańskiej gospodarki, ale też niewystarczające, by na ich podstawie spodziewać się większej wstrzemięźliwości Fed w normalizowaniu polityki pieniężnej.


Rolę amerykańskiej giełdowej lokomotywy może dziś z powodzeniem przejąć parkiet we Frankfurcie, który od połowy listopada stara się ją wyraźnie naśladować. Dowodem tego dziesięć wzrostowych sesji z rzędu, w trakcie których DAX zyskał łącznie 7,6 proc. W tym przypadku napęd pochodni nie z optymistycznych informacji gospodarczych, a z oczekiwania na efekty działań już podjętych przez EBC i tych, które są zapowiadane. Dziś prawdopodobnie Mario Draghi ponownie zapewni o gotowości do ratowania europejskiej gospodarki wszelkimi środkami. To może nieco rozruszać handel, choć sądząc z przebiegu środowej sesji, może on nie być zbyt emocjonujący. Także końcówka miesiąca może sprzyjać przynajmniej utrzymaniu dotychczasowych zdobyczy byków.


W przypadku naszego rynku o zdobyczach raczej trudno mówić, ale można liczyć na kontynuację prób zmniejszenia listopadowej straty, która w przypadku WIG20 sięga 1,7 proc. Do jej wyrównania brakuje zaledwie 20 punktów, co nawet przy ślimaczym tempie zwyżki, obserwowanym w środę, ma szanse się udać do końca tygodnia. Obserwując zachowanie największych spółek, z jednej strony widać, że w wielu przypadkach potencjał zwyżkowy istnieje i czasem łatwo go wyzwolić, nawet w bardzo dynamicznej formie. Przykładem może być nie tylko wczorajszy skok notowań walorów Kernela o ponad 9 proc. ale także sięgające w ostatnich dniach 3 proc. zrywy akcji PKN Orlen, Orange, czy nieco tylko mniejsze w przypadku Tauronu, LPP. Inna rzecz, że bywają one często szybko gaszone przez podaż. W nawiązaniu do skoku obrotów z minionego wtorku, warto zwrócić uwagę, że od pewnego czasu gwałtowny wzrost aktywności inwestorów notowany jest nie tylko w dniach rozliczania wygasających instrumentów pochodnych, ale także w ostatnich dniach miesiąca. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w maju, lipcu i październiku. Niewykluczone, że podobne zjawisko może nas czekać i teraz. Niekoniecznie musi mu towarzyszyć podwyższona zmienność notowań.


Poranna atmosfera na rynkach nie zachwyca. Nikkei traci 0,8 proc., zahamowana została zwyżka w Szanghaju. Ropa naftowa tanieje o ponad 1 proc., schodząc w pobliże 76 dolarów za baryłkę, o tyle samo w dół idą kontrakty na srebro, zniżkują futures na miedź, na niewielkich minusach są także kontrakty na główne indeksy.


 


Roman Przasnyski, analityk niezależny  

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Nasze programy
njqi_286
img3_286_2a_286_03
img2_286
pg_2017_286
dm17_286
dp_286_03
Giełda
WIG20
wykres WIG20 w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2017-05-23 12:39)
WIG 60862.76 -0,27%
WIG20 2329.13 -0,60%
mWIG40 4795.46 -0,16%
sWIG80 16061.84 -0,20%
Wspierane przez Money.pl
Sonda
DOBRA MARKA - Wskaż najlepszą według Ciebie markę dermokosmetyków:
AA
BIODERMA
DERMEDIC
DERMICA
EMOLIUM
EUCERIN
IWOSTIN
OILLAN
PHYSIOGEL
VICHY
INNA
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.