Ratingi, emisje i wzrost WIBOR

W tym tygodniu ruszają dwie emisje obligacji, których warunki zawierają odmienną ocenę realiów rynku. Lecz żadnej nie można wskazać jako lepszą.


4,5 proc. stałego kuponu oferowanego przez Kruka to echo spadku stóp procentowych obserwowanego jeszcze w I kwartale. Stały kupon na rynku pierwotnym w przypadku kilkuletnich tenorów (Kruk oferuje pięcioletni okres do wykupu) zwykle wzbudzał kontrowersje. Termin zapisów na stałokuponowe obligacje wydłużał i Orlen i Best, jedynie Rokita nie miał nigdy problemów z tego rodzaju papierami, ale tu początkowo okresy do wykupu były krótsze (nawet dwa lata), a gdy wydłużono go do pięciu lat, potrzebna była sprzedaż na raty (oferta kaskadowa), choć w jesiennej emisji chętnych znów nie brakowało. Warto więc dodać, że papiery PCC Rokita oferował BDM – ten sam dom maklerski, który od poniedziałku będzie przyjmował zapisy na Kruka. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że emisja ma miejsce krótko po tąpnięciu na rynku obligacji skarbowych, które wywindowały także notowania kontraktów na stopę procentową. Pięcioletnie kontrakty wyceniają stopę procentową na 2,2 proc., co dawałoby obligacjom Kruka „marżę” 2,3 pkt proc. ponad IRS. Oferujący miałby zapewne dużo łatwiejsze zadanie, gdyby emisję przeprowadzano choćby w I kwartale, gdy rentowności papierów skarbowych uparcie spadały. Teraz niepewność co do przyszłych stóp procentowych jest większa, ale można odnieść wrażenie, emisja warta 20 mln zł jest rodzajem testu dla samego emitenta, który zapowiadał też przeprowadzenie prywatnej emisji (o zmiennym kuponie) wartej 100 mln zł.


W innym duchu idą warunki emisji Ghelamco. W stosunku do poprzedniej publicznej emisji skrócono tenor (z 4,5 do 4 lat) i podniesiono marżę o 50 pkt bazowych – do 4,0 proc. ponad WIBOR6M. Widać w tym większą determinację do zamknięcia oferty i dostosowania jej do bieżących warunków rynkowych. To znaczy także do sytuacji, w której widać odpływ inwestorów detalicznych z rynku obligacji (z funduszy) w kierunku akcji (do funduszy), ale także ze świadomością, że rynek był w ostatnim czasie bardzo konkurencyjny (emisje publiczne przeprowadzał Murapol i Capital Park oferując wyższą marżę niż Ghelamco) i może okazać się nasycony. Zaproponowanie dyskonta w stosunku do ceny nominalnej to kolejny ukłon w stronę inwestorów – przy obecnym oprocentowaniu lokat bankowych w gruncie rzeczy nie ma on większego znaczenia finansowego, ale jest bardzo wymowny, bo w tym drobnym działaniu widać przejaw szacunku dla inwestorów. W sukurs przychodzą też notowania samego WIBOR. Sześciomiesięczny notowany jest na poziomie 1,74 – o 8 pkt bazowych wyższym niż przed tąpnięciem na rynku obligacji.


Na koniec warto poświęcić dwa zdania roli ratingów. Zarówno Kruk i Ghelamco nie zdecydowały się na poddanie ocenom ratingowym, co jest smutną tradycją na rodzimym rynku obligacji. O zainteresowaniu inwestorów ratingami świadczy reakcja rynku na obniżenie oceny ratingowej Banku Polskiej Spółdzielczości przez Eurorating. Co prawda początkowo inwestorzy nie sprawiali wrażenia zainteresowanych spadkiem oceny do CCC (wysokie ryzyko kredytowe z perspektywą negatywną), ale na koniec tygodnia oferty zakupu serii BPS0720 (jej kupon pójdzie od lipca w górę o 200 pkt bazowych o ile bank nie wykupi jej przed terminem, a nie wygląda na to, by mógł sobie na to pozwolić) cofnęły się poniżej nominału. Dwie pozostałe serie notowane są z rentownością 6,5 proc. w ich przypadku spadek notowań był potwierdzony transakcjami. Rating ma więc znaczenie i oby w jak najbliższej przyszłości okazał się niezbędnym warunkiem plasowania ofert publicznych.


Emil Szweda, Obligacje.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.