Grecko-amerykański serial dostarczy emocji

Spośród bardzo dużej liczby informacji gospodarczych i wydarzeń, największe znaczenie wciąż będzie mieć kwestia Grecji oraz amerykańskiej polityki pieniężnej. Ciągnące się w nieskończoność negocjacje w sprawie kontynuacji międzynarodowej pomocy dla Grecji wciąż czekają na finał.

 

Tymczasem w czerwcu przypadają terminy spłaty przez ten kraj zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pierwsza transza ma zostać spłacona już 5 czerwca, a istnieją poważne obawy, że Grecja nie ma na ten cel pieniędzy. Nerwowość na rynkach finansowych jest z tego powodu coraz większa.


Nie mniej emocji budzi wciąż kwestia terminu pierwszej od lat podwyżki stóp procentowych przez Fed. Data zależeć będzie w dużej mierze od sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Informacje na ten temat zaczną napływać już od środy, poczynając od liczby nowych miejsc pracy, podawanej przez ADP, poprzez raport Challengera, zawierający przewidywania dotyczące zwolnień pracowników, po piątkowe dane dotyczące stopy bezrobocia i liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych.


Tydzień rozpoczną jednak także istotne publikacje wskaźników PMI dla przemysłu w głównych gospodarkach świata. Uzupełnione zostaną one w środę danymi z sektora usług. Także w środę odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i choć nie są oczekiwane żadne decyzje, to z pewnością nie zabraknie istotnych informacji i opinii, dotyczących kondycji gospodarki strefy euro oraz sytuacji na rynkach finansowych, w kontekście trwającego programu skupu obligacji.


W poniedziałek i wtorek poznamy kolejno informacje o inflacji w Niemczech i strefie euro, które mogą mieć wpływ na notowania wspólnej waluty. W ciągu tygodnia napłynie też sporo ważnych informacji dotyczących amerykańskiej gospodarki. W poniedziałek poznamy dane o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz dynamice inwestycji budowlanych. We wtorek napłyną dane o zamówieniach na dobra trwałe oraz zamówieniach przemysłu. Środa przyniesie publikację Beżowej Księgi, czyli raportu Fed o stanie i perspektywach amerykańskiej gospodarki.


Z naszego punktu widzenia ważne mogą być poniedziałkowe dane o zmianach wartości indeks PMI dla polskiego przemysłu. W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które nie przyniesie co prawda zmian wysokości stóp procentowych, ale poznamy prawdopodobnie istotne opinie RPP dotyczące naszej gospodarki oraz sytuacji na rynku walutowym.


Rynki finansowe

W minionym tygodniu polski rynek finansowy pozostawał pod silną presją wyniku wyborów prezydenckich oraz niepokojów związanych z sytuacją Grecji. Obydwa czynniki wpłynęły zdecydowanie negatywnie zarówno na sytuację na giełdzie, jak i notowania złotego oraz obligacji skarbowych. Na giełdzie najbardziej nerwowo było w poniedziałek, gdy indeks największych spółek stracił 1,7 proc. Za wyjątkiem niewielkiego środowego odreagowania, spadkowe były także pozostałe sesje. W efekcie do czwartku WIG20 zniżkował w sumie o 3 proc. Po około 2 proc w dół poszły wskaźniki szerokiego rynku oraz średnich spółek. Nastroje uległy zdecydowanemu pogorszeniu, a perspektywy zależne są zarówno od sytuacji wewnętrznej, czyli opanowania powyborczych emocji, jak i tego co będzie działo się w otoczeniu, a więc głównie od kwestii kłopotów z Grecją. Należy spodziewać się raczej kontynuacji spadków, niż gwałtownej poprawy, chyba że nastąpi przełom w negocjacjach Grecji z wierzycielami.

Złoty najmocniej tracił na wartości we wtorek. Frank podrożał do nieco ponad 4 zł i na tym poziomie trzymał się do końca tygodnia. Kurs euro podskoczył do 4,15 zł, a w środę i czwartek nieznacznie się obniżył. Podobnie było z dolarem, który we wtorek podrożał do ponad 3,8 zł. Trzeba się spodziewać utrzymywania się nerwowych wahań na naszym rynku aż do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Finanse osobiste


Mniej kredytów mieszkaniowych

Z raportu AMRON, opracowywanego przez Związek Banków Polskich wynika, że w pierwszym kwartale 2015 r. banki udzieliły 42,1 tys. kredytów hipotecznych, czyli o 1,92 proc. mniej niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. O 2 proc. niższa była też kwota udzielonych kredytów i wyniosła niecałe 9 mld zł. To już trzeci z rzędu kwartał tendencji spadkowej kredytów mieszkaniowych. W porównaniu do pierwszego kwartału 2014 r. odnotowano jedynie symboliczny wzrost o 0,5 proc.


Bankowa pomoc dla frankowiczów

Banki podpisały deklarację w sprawie udzielenia pomocy posiadaczom kredytów we frankach, zakładającą przeznaczenie na ten cel ponad 800 mln zł w tym roku, głównie na wsparcie dla najbardziej dotkniętych wzrostem kursu franka. Ekonomiści i analitycy niezbyt przychylnie oceniają jednak te propozycje.


Rosną nasze dochody

Z informacji GUS wynika, że dochód rozporządzalny, czyli to, co zostaje nam w portfelu po opłaceniu podatków i składek, wzrósł o,3,2 proc. i wynosi 1340 zł na osobę. Jednocześnie z 81,7 do 80,5 proc. obniżyła się udział wydatków w tym dochodzie, z czego wynika, że zwiększyły się nasze możliwości oszczędzania. Są one jednak mocno zróżnicowane. Wydatki jednej piątej najmniej zarabiających Polaków przewyższają bowiem wartość dochodu rozporządzalnego, co oznacza, że nie starcza im do przysłowiowego „pierwszego”.

 

 

O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.