Dobra mina nie wystarcza inwestorom

Inwestorzy pokazali we wtorek, że mają już dość robienia „dobrej miny do złej gry” przez grecki rząd oraz przez europejskich polityków. Konfrontacja niedawnej deklaracji Greków, że porozumienie zostanie zawarte w ciągu 48 godzin po referendum, z brakiem jakiejkolwiek propozycji z ich strony, jest jeszcze bardziej drażniąca, niż samo ogłoszenie referendum. Mimo to, główni unijni decydenci okazali się niezwykle koncyliacyjni, udając, że nic się nie stało i że mogą poczekać, aż Grecy napiszą do nich parę słów, nad którymi będzie można się pochylić.

 

Inwestorzy przyjęli skrajnie odmienny punkt widzenia, zdecydowanie przenosząc kapitał do bezpiecznych przystani. Sięgające 2-3 wtorkowe zniżki na giełdach to wciąż jeszcze nie panika, ale gwałtowny skok cen obligacji Niemiec, Austrii, Danii, Finlandii, Holandii i Szwecji nie pozostawia wątpliwości, że sprawy przybierają groźny obrót. Tym razem potwierdza to także dynamiczne osłabienie euro oraz jeden z większych w tym roku spadek rentowności obligacji amerykańskich. Warto zauważyć, że do kategorii bezpiecznego schronienia nie dołączyło złoto, którego notowania ugięły się pod wpływem drożejącego dolara o ponad 1 proc. i znalazły się blisko najniższego w tym roku poziomu.

 

Przestrogi o ryzyku podwyższonej zmienności na rynkach okazały się w pełni uzasadnione i pozostają aktualne nie tylko na dziś, ale i na kolejne dni. Potwierdzeniem są poranne notowania. Na części rynków trwa mocna przecena. Oznaki paniki widoczne są w Azji, indeksy w Szanghaju i Hong Kongu tracą po 6-7 proc. Notowania ropy naftowej i głównych metali zniżkują po około 2,5 proc. Niewielkie zwyżki przynosi początek handlu na głównych giełdach europejskich, jednak kontrakty terminowe sugerują możliwość spadków.

 

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.