Dolarowa przecena surowców

Konsekwencje trwającej od ponad miesiąca tendencji umacniania się dolara zaczynają coraz mocniej oddziaływać na pozostałe rynki.

 

Wpływ ten najbardziej widoczny jest na giełdach towarowych. Poniedziałkowa przecena złota do poziomu poniżej 1100 dolarów za uncję, choć najbardziej drastyczna, nie była wyjątkiem. Mocno w dół szły notowania niemal wszystkich surowców, za wyjątkiem kakao. Za nimi podążały kursy walut krajów surowcowych, a także państw naszego regionu. Nieprzypadkowo też największe spadki notowano na giełdach w Brazylii, Kanadzie, Rosji.


Dolar najwyraźniej szykuje się do podwyżki stóp procentowych, a jeśli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że nadal pozostanie mocny. Chyba że pojawią się dane sugerujące przesunięcie w czasie rozpoczęcia zaostrzania polityki pieniężnej przez Fed. Patrząc na kalendarz, najwcześniej może to nastąpić w czwartek, a decydujący może się okazać koniec miesiąca, gdy opublikowane zostaną wstępne wyliczenia dynamiki amerykańskiego PKB za drugi kwartał.


Podwyżkę stóp dyskontować też zaczynają amerykańskie obligacje skarbowe, których rentowność w poniedziałek zdecydowanie rosła.


dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.