Chińskie giełdy znów straszą

Opublikowane w niedzielę dane z Chin nie powinny budzić niepokoju na rynkach. Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wzrosły w sierpniu nieco mocniej niż miesiąc wcześniej. Jedynie dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich obniżyła się z 11,2 do 10,9 proc., więc spadek nie był znaczący.

 

W przypadku produkcji liczono jednak na nieco większą poprawę. Jednocześnie agencja Reutera poinformowała o zmniejszeniu się produkcji kluczowych dla chińskiej gospodarki surowców, czyli węgla i stali. Podkreślano, że wpływ na to miało ograniczenie zanieczyszczenia powietrza przed obchodami związanymi z rocznicą zakończenia II Wojny Światowej, jednak spadek produkcji obu surowców utrzymuje się już od pewnego czasu. Zwiększył się natomiast popyt na ropę.

 

Te informacje nie zostały jednak dobrze przyjęte, przede wszystkim w samych Chinach, gdzie indeksy giełdowe traciły od 2-3 proc. (Shanghai Composite, SHSZ 300) do ponad 7 proc. (Chinext, Shanghai B, SZ SME). Te nastroje przekładały się na notowania na pozostałych parkietach oraz na rynku surowcowym. Kontrakty na miedź zniżkowały rano o ponad 1,5 proc.

 

Rozczarowały także lipcowe dane o produkcji przemysłowej w Japonii, sygnalizując spadek o 0,8 proc. w porównaniu do czerwca i stagnację w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Nikkei stracił 1,6 proc. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zaczęły jednak poniedziałkową sesję dość spokojnie, wartość indeksów była zbliżona do tej z piątkowego zamknięcia.

Na rynku walutowym główna tendencja to osłabienie dolara, co jest symptomatyczne w kontekście zbliżającego się posiedzenia Fed. Kurs euro w poniedziałek rano chwilami przekraczał 1,137 dolara. Zwyżka notowań wspólnej waluty trwa nieprzerwanie od siedmiu dni.

 

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

 

O Saxo Bank:

Saxo Bank to globalny bank inwestycyjny, który specjalizuje się w handlu oraz inwestycjach online na światowych rynkach finansowych. Jego operacje obejmują ponad 180 krajów. Swoje produkty oraz platformy inwestycyjne udostępnia w ponad  20 różnych wersjach językowych. Saxo Bank został utworzony w 1992 roku z myślą o zapewnieniu Klientom prywatnym i Partnerom instytucjonalnym kontroli nad działającymi w czasie rzeczywistym transakcjami inwestycyjnymi na rynku  kapitałowym Forex.

 

Saxo Bank to wielokrotnie nagradzana instytucja finansowa, która w ciągu 20 lat działalności otrzymała 30 prestiżowych nagród, w tym sześć nagród w roku 2011 w ramach corocznego badania rynku walutowego Euromoney. Saxo Bank pięciokrotnie zdobył nagrodę FX Week dla Najlepszego Banku Inwestycyjnego FX oraz Best FX White-Label Liquidity Service

 

Główna siedziba instytucji znajduje się w Kopenhadze. Bank posiada biura na całym świecie, w tym m.in w Londynie, Paryżu, Genewie, Zurychu, Singapurze, Tokio, Madrycie, Amsterdamie, Dubaju, Pradze i Pekinie. Od 2012 roku oddział banku działa w Warszawie.

 

Więcej informacji na stronie www: http://pl.saxobank.com/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.