Kolejna fala pesymizmu na giełdach

 

Nagromadzenie czynników zniechęcających do akcji skutkowało w poniedziałek kolejnym w ostatnich tygodniach silnym tąpnięciem na giełdach. Objęło ono w największym stopniu indeksy krajów o najbardziej rozwiniętych gospodarkach.

 

DAX uparcie testuje wsparcie, a S&P500, po przekraczającym 2,5 spadku, zbliża się do niedawnego minimum. Niewiele lepiej prezentuje się wskaźnik giełd rynków wschodzących, jednak jego spadek był nieco mniej dynamiczny. To efekt spokojnie zachowującego się parkietu w Chinach. Po okresie silnych wahań, Shanghai Composite porusza się w bok, w bezpiecznej odległości od krytycznego poziomu 300 punktów. Takie zachowanie można uznać za podejrzane, szczególnie że niepokój na światowych rynkach wynika z obaw o chińską gospodarkę. Opublikowane w poniedziałek dane wskazują na najmocniejszy od kilku lat spadek zysku chińskich firm.

 

W tym kontekście seria jastrzębich wypowiedzi przedstawiciele Fed, wskazująca na duże prawdopodobieństwo podwyżki stóp w tym roku, działa wyraźnie na korzyść niedźwiedzi. Poniedziałkowe umocnienie euro wobec dolara nie stoi w sprzeczności z tymi oczekiwaniami, a raczej świadczy o popycie na wspólną walutę, wynikającym z zamykania transakcji carry trade. Pewien wpływ na to mogło też mieć odosobnione stanowisko Charlesa Evasa z Fed, twierdzącego że w tym roku stóp najlepiej byłoby nie podnosić. O ucieczce od ryzyka świadczy też dynamiczny wzrost cen obligacji skarbowych. Spadkom na rynkach surowcowym towarzyszy przecena walut krajów najbardziej uzależnionych od ich eksportu.

 

Po silnych poniedziałkowych spadkach, poranne notowania na niemal wszystkich rynkach sygnalizują kontynuację złych nastrojów. Nikkei traci aż 4 proc., mocniejsze zniżki powracają także do Szanghaju, indeksy europejskie zaczynają od ponad 1 proc. przeceny, kurs euro idzie w kierunku 1,13 dolara.

 

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

 

O Saxo Bank:

http://pl.saxobank.com/

 

Saxo Bank to globalny bank inwestycyjny, który specjalizuje się w handlu oraz inwestycjach online na światowych rynkach finansowych. Jego operacje obejmują ponad 180 krajów. Swoje produkty oraz platformy inwestycyjne udostępnia w ponad  20 różnych wersjach językowych. Saxo Bank został utworzony w 1992 roku z myślą o zapewnieniu Klientom prywatnym i Partnerom instytucjonalnym kontroli nad działającymi w czasie rzeczywistym transakcjami inwestycyjnymi na rynku  kapitałowym Forex.

 

Saxo Bank to wielokrotnie nagradzana instytucja finansowa, która w ciągu 20 lat działalności otrzymała 30 prestiżowych nagród, w tym sześć nagród w roku 2011 w ramach corocznego badania rynku walutowego Euromoney. Saxo Bank pięciokrotnie zdobył nagrodę FX Week dla Najlepszego Banku Inwestycyjnego FX oraz Best FX White-Label Liquidity Service

 

Główna siedziba instytucji znajduje się w Kopenhadze. Bank posiada biura na całym świecie, w tym m.in w Londynie, Paryżu, Genewie, Zurychu, Singapurze, Tokio, Madrycie, Amsterdamie, Dubaju, Pradze i Pekinie. Od 2012 roku oddział banku działa w Warszawie.

 

Więcej informacji na stronie www: http://pl.saxobank.com/

Tagi: Świat,Giełda
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.