Trzy banki centralne w akcji

 

W nadchodzącym tygodniu na swych posiedzeniach zbiorą się FED, Bank Japonii i szwajcarski bank centralny. Choć największe znaczenie dla rynków finansowych będzie mieć decyzja amerykańskiej rezerwy federalnej, to z uwagą będą śledzone posunięcia także dwóch pozostałych.

 

Gospodarka: – Informacje – Wydarzenia – Opinie

Po niedawnych zaskakująco słabych danych, dotyczących liczby nowych miejsc pracy, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już na czerwcowym posiedzeniu spadło niemal do zera i znacznie zmalało w przypadku kolejnych miesięcy. Sprawa jednak wcale nie jest przesądzona, więc należy się liczyć z większą nerwowością w najbliższych dniach. Inwestorzy będą pilnie analizować słowa Janet Yellen i czekać na kolejne dane makroekonomiczne, od których zależeć będzie tempo zaostrzania amerykańskiej polityki pieniężnej.

 

Nie mniej ważne będą także decyzje i deklaracje pozostałych dwóch banków centralnych. Co prawda zapowiedź przesunięcia w czasie podwyżki podatku od sprzedaży w Japonii zmniejsza prawdopodobieństwo decyzji o dalszym łagodzeniu polityki pieniężnej, ale mocny jen wciąż bardzo przeszkadza gospodarce, więc opinie szefa Bank of Japan mogą mieć spory wpływ na rynek. Mocny frank bardzo martwi także prezesa szwajcarskiego banku centralnego, choć i w tym przypadku obniżki stóp raczej nie należy się spodziewać. Choć pewien wpływ na decyzje może mieć sytuacja na rynkach w związku ze zbliżającym się referendum w Wielkiej Brytanii. Obawy przed Brexitem mogą spowodować wzrost kursu szwajcarskiej waluty, co prawdopodobnie skłoniłoby co najmniej do interwencji w celu powstrzymania tej tendencji.

 

Z punktu widzenia oceny kondycji i perspektyw naszej gospodarki, istotne znaczenie będą mieć publikacje GUS, dotyczące dynamiki zatrudnienia i wynagrodzeń w firmach, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Wszystko wskazuje na to, że obniżenie się tempa wzrostu polskiego PKB do 3 proc. w pierwszym kwartale miało charakter przejściowy, jednak ważne jest, by informacje o sytuacji w kolejnych miesiącach tę tezę potwierdziły.

 

Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER

 

O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.