Obligacje korporacyjne: Rośnie zaufanie do firm przemysłowych

W kilkuletniej historii Catalyst zauważalna zaczyna być interesująca zmiana. O ile oprocentowanie obligacji banków i firm sektora finansowego było z reguły niższe niż papierów przedsiębiorstw przemysłowych, to od kilkunastu miesięcy jest odwrotnie. Częściowo to statystyczny „efekt uboczny” zmian struktury emitentów, ale analiza konkretnych przykładów oraz tendencji wskazuje, że zjawisko to ma głębsze przyczyny.

 

Jeśli przyjąć, że różnice wysokości oprocentowania obligacji odzwierciedlają w znacznej mierze ryzyko związane z poszczególnymi emitentami lub ich grupami, to obserwacja sytuacji na rynku prowadzi do interesujących wniosków. Jak wynika z raportu firmy Grant Thornton, w okresie od 2009 do 2015 r. najwyższym, sięgającym 8,86 proc. średnim oprocentowaniem charakteryzowały się obligacje firm przemysłowych, natomiast papiery emitentów sektora finansowego dawały średnio 8,31 proc. odsetek. Jednak w 2015 r. proporcje te się zmieniły. Średnie oprocentowanie obligacji firm wynosiło 5,89 proc. a instytucji finansowych sięgnęło 6,22 proc. Można z tego wywnioskować, że premia, jakiej żądają inwestorzy za ryzyko, jest większa w przypadku banków i instytucji finansowych, niż dla firm przemysłowych. Tezę tę można uzasadnić obserwując tendencje makroekonomiczne. Utrzymująca się od dłuższego czasu dobra koniunktura w polskiej gospodarce oraz wysoka pozycja konkurencyjna eksportu, zdecydowanie sprzyjają poprawie kondycji firm produkcyjnych, korzystnie wpływając na ocenę ryzyka, związanego z ich obligacjami. Z kolei zmiany regulacyjne oraz kłopoty SKOK-ów i banków spółdzielczych, powodują, że z tej tendencji nie korzysta sektor bankowy. Zła atmosfera wokół banków, konieczność pokrycia kosztów upadłości kas oszczędnościowych i podmiotów spółdzielczych, niskie stopy procentowe, utrudniające osiąganie dobrych wyników, wprowadzenie podatku od aktywów, czy wreszcie wisząca wciąż kwestia kredytów we frankach, to czynniki wpływające na pogorszenie się oceny papierów dłużnych instytucji finansowych.


Nie można też jednak nie dostrzegać udziału czynników statystycznych w opisywanych tendencjach. W 2015 r. do notowań na Catalyst wprowadzono obligacje Enei, o kuponie sięgającym jedynie 2,6 proc. oraz Tauronu, oprocentowanych na 2,64 proc., co obniżyło średnią w grupie firm produkcyjnych. Niemniej jednak nie sposób nie zauważyć faktu, że odsetki obu koncernów energetycznych są niże niż oprocentowanie czołowych banków, takich jak choćby BZ WBK, którego papiery mają kupon w wysokości 2,79-2,95 proc. i są porównywalne z obligacjami ING BSK, czy bankowych papierów hipotecznych. Co ciekawe, na korzyść firm wypada też porównanie mniejszych podmiotów. Dla przykładu, oprocentowanie papierów Aliora wynosi 5 proc., Banku Pocztowego 4,5 proc., zaś odsetki producenta kas fiskalnych Elzab to zaledwie 3,54 proc., w przypadku działającego w branży infrastruktury kolejowej Torpolu wynoszą 3,89 proc., a w przypadku zajmującego się recyclingiem Elemental Holding sięgają 4,2-4,3 proc.


Nawet jeśli uwzględnić inne, poza ryzykiem i oceną wiarygodności, czynniki wpływające na wysokość oprocentowania obligacji, takie jak okres do wykupu, dłuższy w przypadku banków, czy fakt, że są one papierami podporządkowanymi, stawiającymi ich posiadaczy w gorszej sytuacji niż innych wierzycieli, tendencja wyrównywania się wysokości odsetek między papierami banków i firm, a nawet przewagi tych drugich, jest warta uwagi. Zjawisko to występuje w jeszcze większej skali, jeśli skonfrontujemy oprocentowanie licznie reprezentowanych na Catalyst i cieszących się powodzeniem inwestorów podmiotów świadczących usługi finansowe z firmami produkcyjnymi o porównywalnej wielkości.

 

Piotr Dziura
Członek Zarządu Gerda Broker


Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.