Od pożyczki do udziału w kapitale

Korzyści z posiadania obligacji ograniczają się na ogół do odsetek o z góry określonej wysokości. Inwestor nie partycypuje ani w zyskach spółki, której udzielił pożyczki, ani we wzroście wartości firmy, osiągniętym między innymi z jej pomocą. Atrakcyjnym rozwiązaniem mogą być jednak obligacje zamienne na akcje lub obligacje uprawniające do kupna akcji.

 

Akcje i obligacje należą do odmiennych klas instrumentów finansowych. Na korzyści posiadacza akcji składają się przychody z dywidend i zyski kapitałowe, wynikające ze wzrostu wartości akcji. Posiadacz obligacji musi zadowolić się odsetkami od pożyczonego spółce kapitału. W praktyce trudno jednoznacznie ocenić, czy pod względem zyskowności inwestycji w lepszej sytuacji są posiadacze akcji, czy właściciele obligacji. Kapitał tych pierwszych narażony jest na większe ryzyko, ale rekompensatą mogą być wysokie zyski, gdy spółka dobrze sobie radzi i osiąga zyski, a notowania jej akcji idą w górę. Obligatariusze otrzymują swoje wynagrodzenie niezależnie od tych czynników, a na uszczerbek lub utratę kapitału narażeni są jedynie w przypadku niewypłacalności firmy.


Potrzeby firm poszukujących kapitału i oczekiwania inwestorów są jednak tak różnorodne, że wykraczają poza sztywne podziały i w efekcie powstają instrumenty mieszane, starające się łączyć zalety różnego rodzaju instrumentów. Jednym z przykładów tej tendencji są obligacje zamienne na akcje i obligacje z warrantem, dające posiadaczowi obligacji prawo zakupu akcji.


Oba rodzaje obligacji są szczególnie użyteczne w przypadku firm mających dobre perspektywy rozwoju, ale które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą na danym etapie skorzystać z innych form pozyskania kapitału, takich jak kredyt bankowy, czy emisja akcji. Banki dość restrykcyjnie podchodzą do rozwojowych firm, limitując kwotę dostępnego kredytu do aktualnych, a nie przyszłych możliwości jego spłaty i wysokości zabezpieczeń. Często więc firma poszukuje dodatkowego finansowania w postaci obligacji. Z kolei emisja akcji na wczesnym etapie rozwoju może nie być dla firmy korzystna z uwagi na rozwodnienie zysku na akcję lub konieczności emisji akcji po niskiej cenie, nie odzwierciedlającej potencjału rozwojowego. Ponadto emisja obligacji zamiennych lub z warrantem jest zwykle tańszym sposobem pozyskania środków, niż emisja obligacji zwykłych. Dzięki przyznaniu nabywcom obligacji prawa do ich zamiany na akcje, emitent może uzyskać niższe koszty wynikające z oprocentowania.


Ewidentne są także korzyści nabywców tego typu obligacji. W zamian za nieco niższe odsetki uzyskują oni prawo do zamiany obligacji na akcje w przypadku obligacji zamiennych lub kupna akcji po określonej cenie w przypadku obligacji z warrantem. Z prawa tego skorzystają rzecz jasna wówczas, gdy będzie to dla nich opłacalne, a więc gdy spółka osiągnie zamierzone wcześniej plany rozwojowe, w wyniku czego wartość jej akcji wzrośnie. Skala korzyści dla posiadaczy obligacji może wynikać nie tylko z różnicy między ustaloną ceną zamiany lub nabycia akcji a wartością akcji spółki w momencie podjęcia decyzji o skorzystaniu ze swych praw, ale także z dalszego potencjału wzrostu ich wartości. W przypadku, gdy skorzystanie ze zamiany lub prawa zakupu akcji nie przyniesie dodatkowych korzyści, posiadacz obligacji przedstawi swoje papiery do wykupu, uzyskując zwrot pożyczonego kapitału.


Piotr Dziura
Członek Zarządu Gerda Broker


Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.