Nie musisz wiedzieć, kto pyta o decyzję w sprawie budowy twojego domu

 Gdy sąsiad złoży wniosek o udostępnienie informacji dotyczącej pozwolenia na budowę twojego domu, nadzór budowlany jest zobowiązany mu jej udzielić. Na szczęście wszelkie dane osobowe musi uprzednio zanonimizować. Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inwestora o tym, iż taką informację udostępnił. Dlaczego tak jest, tłumaczy ekspert, Wojciech Popławski, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy w Legnicy.

 

wojciech_popawski_radca_prawny_w_krp_kowalski_popawski_i_wsplnicy_544

 

Jakie informacje można udostępniać?


Zgodnie z prawem, udostępnieniu podlega informacja publiczna o danych publicznych, w tym: „treść i postać dokumentów urzędowych. W szczególności są to:

-     treść aktów administracyjnych i innych rozstrzygnięć,

-  dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających”.

Stanowi to podstawę do udzielenia informacji o fakcie wydania decyzji w postępowaniu, którego przedmiotem jest udzielenie pozwolenia na budowę, jak i treści tego rozstrzygnięcia.

 

 

Podstawa prawna

Wszelkie kwestie dotyczące udzielania informacji publicznej reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm. – dalej zwana „ustawą”). Znajdziemy tam definicję informacji publicznej i jej rodzaje, wskazanie komu przysługuje prawo dostępu do takiej informacji i jaki jest zakres tego prawa. Ustawa określa też podmioty zobowiązane do udzielania informacji oraz procedurę jej uzyskiwania.


WAŻNE! W przypadku, gdy wnioskodawca (np. sąsiad) jest zainteresowany otrzymaniem dokumentów z akt sprawy administracyjnej, organ ma obowiązek wydać mu ich kopie po uprzedniej ich anonimizacji, tj. przetworzeniu treści w sposób, który uniemożliwi zapoznanie się z podlegającymi ochronie danymi osobowymi (następuje to zazwyczaj poprzez zamazanie nazwisk, adresów, daty i miejsca urodzin, numerów PESEL, itp.).

 

dom_717


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie musisz wiedzieć, że ktoś pyta


O fakcie udzielenia informacji publicznej podmiot jej udzielający nie zawiadamia z urzędu osoby, której one dotyczą. W sprawach tych bowiem nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, nakładających obowiązek informowania stron (nie ma zastosowania zasada udzielania informacji określona w art. 9 Kpa). Ustawa o dostępie do informacji publicznej zawiera własny tryb postępowania, który jest odrębny i niezależny względem przepisów Kpa. Regulacje kodeksowe stosuje się jedynie do decyzji (patrz art. 16 i art. 23g).


Prawo nie nakłada więc na organ udzielający informacji publicznej obowiązku zawiadamiania o tym osób, których ta informacja dotyczy. Obowiązku takiego próżno szukać także w Prawie budowlanym. Udzielenie informacji nie jest bowiem elementem postępowania administracyjnego, w ramach którego na organie spoczywa obowiązek należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków, jak również czuwania nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa (i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek).


 Inwestor nie dowie się zatem o tym, że sąsiad zasięgał informacji o jego procesie budowlanym, chyba że sam złoży do organu stosowne zapytanie. Odpowiedź bywa udzielana bardzo szybko, ponieważ organy często prowadzą specjalną ewidencję informacji udzielanych w trybie ustawy. Formułując wniosek, można też zażądać podania imienia i nazwiska lub nazwy podmiotu, któremu została udzielona informacja publiczna.

 

Źródło: KRP Kowalski, Popławski

 

 

Tagi: Polska,Prawo
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
40%
60%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.