Kupiłeś towar niezgodny z opisem? Sprawdź, co możesz z nim zrobić

Zakupy towaru niezgodnego z opisem zdarzają się nie tylko kupującym przez Internet. W sklepach także często decydujemy się na kupno pod wpływem opisu interesującego nas przedmiotu. Kubeł zimnej wody wylewa się na nas w domu, gdy odpakowujemy zakupy. Jakie mamy prawa, gdy kupimy towar niezgodny z opisem?  

 

Co podlega reklamacji


W sprzedaży konsumenckiej reklamować możemy produkt niezgodny z opisem na opakowaniu czy w instrukcji obsługi, nawet jeśli nie jest wadliwy. Gdy kupimy buty, które miały być wodoodporne, a zamieniają się w gąbkę po pierwszym deszczu lub gdy nowy telewizor nie ma funkcji, o jakiej zapewniał nas producent lub sprzedawca, możemy domagać się swoich praw. Towar niezgodny z umową - tak samo jak towar wadliwy - podlega reklamacji. Jeśli zlecamy stolarzowi wykonanie mebli z drzewa olchowego o obiciach w kolorze bordowym, a dostaniemy meble z brzozy z brązowym obiciem, to także otrzymamy towar niezgodny z umową. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przed wykonaniem mebli stolarz zaznaczył, że nie jest możliwe spełnienie naszych wymagań, a my zgodzimy się na alternatywną propozycję wykonawcy. Zasadniczo towar jest zgodny z umową, jeśli nadaje się do celu, do jakiego jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym przedmiot tego rodzaju. W każdej innej sytuacji uznaje się, że towar jest niezgodny z umową.


Sprzedawca ponosi całą odpowiedzialność


Zgodnie z prawem, to sprzedawca ponosi całkowitą odpowiedzialność za sprzedawany produkt, nawet jeśli wina nie leży po jego stronie. To oznacza, że jeśli wada powstała z winy innego podmiotu, np. producenta, to sprzedawca jest odpowiedzialny za produkt, który oferuje konsumentom. Dlatego reklamacje, które z przyczyn niezgodności towaru z opisem przysługują kupującemu, należy kierować właśnie do sprzedawcy. Nie ma znaczenia, że produkt obejmuje gwarancja od producenta, bo jest ona jedynie dodatkowym uprawnieniem.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego, sprzedawca musi ponieść odpowiedzialność za sprzedaż towaru niezgodnego z opisem – niezależnie od swojej rzeczywistej winy – mówi mec. Konrad Syryca z F.S. Kancelaria Radców Prawnych Sp. P. - Nie należy więc dać się zwieść sprzedającemu, który w przypadku chęci zwrotu takiego towaru, odmawia konsumentowi i odsyła go do kontaktuz producentem.


Czas na reklamację


Gdy kupiliśmy produkt, który różni się od opisu, możemy śmiało domagać się reklamacji. Konsument w pierwszej kolejności może żądać dokonania nieodpłatnej naprawy lub wymienienia przedmiotu na nowy. Jeśli sprzedawca uzna, że koszty naprawy są zbyt wysokie, klient może zażądać obniżenia ceny lub nawet odstąpienia od umowy. Każdy przypadek zakupienia produktu niezgodnego z opisem jest rozpatrywany indywidualnie, jednak w każdej sytuacji znajomość własnych praw jest opłacalna.Źródło:
creandi.pl

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.