Kiedy wynajem mieszkań zwolniony jest z podatku VAT?

Zgodnie z prawem wynajmowanie lokali na cele wyłącznie mieszkaniowe może zostać zwolnione z obowiązku uiszczenia na rzecz fiskusa podatku od towarów i usług. O zwolnieniu z podatku VAT decyduje zamiar, jaki przyświecał osobie bezpośrednio biorącej udział w świadczeniu takich usług.

 

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od usług i towarów usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

 

Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji można liczyć na taką ulgę podatkową. O fakcie, czy dana czynność może zostać zakwalifikowana jako podlegająca zwolnieniu decyduje głównie zamiar, jaki przyświecał osobie bezpośrednio biorącej udział w świadczeniu takich usług. A zatem, żeby skorzystać z możliwości zwolnienia z podatku VAT, spełnione muszą zostać wszystkie przesłanki jakie dyktuje cytowany powyżej artykuł.

 

Najbardziej problematyczna pozostaje kwestia doprecyzowania „celu mieszkaniowego”. Za taki nie może zostać bowiem uznany cel noszący znamiona krótkotrwałego zakwaterowania lub krótkoterminowego pobytu (związanego z turystyką lub rekreacją) lub też, mówiąc ogólnie, cel biznesowy – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Cel mieszkaniowy to tylko taki związany ze stałym interesem życiowym osoby, która jest najemcą lokalu. Określa się go na podstawie faktycznego sposobu eksploatowania mieszkania przez osobę wynajmującą. Dodatkowo, co do zasady, o zwolnieniu od podatku VAT nie może decydować rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej lub też forma prawna podmiotu, który nabywa usługę najmu. Rozważanie te znajdują swoje potwierdzenie w wielu stanowiskach zajmowanych przez organy podatkowe – przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 sierpnia 2014 r. (sygnatura akt: ITPP1/443-561/14/JP). Omawiana sprawa dotyczyła wynajmu lokali, z ramienia osoby prywatnej, pewnej firmie na cele mieszkaniowe (co właśnie próbował ustalić podatnik) dla pracujących tam osób. Organ podatkowy przychylił się do interpretacji podatnika i uznał, że świadczone przez niego usługi spełniają kryteria dyktowane przez z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od usług i towarów. Wynajem podmiotom gospodarczym lokali na cele stricte mieszkaniowe, które nie noszą znamion celu krótkotrwałego pobytu, można uznać za odpowiednie dla zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla sprawy jest rozeznanie, jaki cel realizowany jest bowiem przez podmioty biorące bezpośrednio udział w świadczeniu takich usług.


Saveinvest Sp. z o. o. www.grunttozysk.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.