Jakie zmiany wprowadzi kodeks urbanistyczno-budowlany?

Wśród zmian, jakie przewiduje projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego znajduje się m.in. przesłanka zabraniająca wydawania inwestorom decyzji o warunkach zabudowy.

 

Trwają prace legislacyjne nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Wprowadzi on sporo, z perspektywy inwestorów bardzo istotnych, zmian w planowaniu przestrzennym.


Zgodnie z treścią projektu nowe obiekty będą mogły być lokalizowane tylko i wyłącznie w oparciu o obowiązujące dla danych terenów miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a nie, jak było to praktykowane do tej pory, na podstawie uzyskanych decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rozwiązanie to ma zwalczyć brak ładu przestrzennego, do którego doprowadziły wydawane decyzje administracyjne (np. pozwolenia na budowę) w oparciu o nieadekwatne do sytuacji warunki zabudowy pozwalające na rozpraszanie zabudowy i jej nie do końca kontrolowane rozprzestrzenianie się. Głównym zadaniem kodeksu jest ujednolicenie kwestii związanych z realizacją inwestycji budowlanych, w tym uzyskiwania zgody inwestycyjnej, zgody na użytkowanie czy zasad utrzymania obiektów budowlanych. Rozwiązania zawarte w ramach tego dokumentu mają być wcielane stopniowo – w kilkuletnim okresie przejściowym. Oznacza to, że decyzje o warunkach zabudowy, czy pozwolenia na budowę uzyskane przed jego wejściem w życie nie stracą mocy, obowiązywać będą przez kilka lat, a na ich podstawie nadal będzie można przeprowadzić dane zamierzenie budowlane. Przewidywane są również pewne uproszczenia formalne obowiązujące przy legalizacji samowoli budowlanych powstałych przed wejściem w życie kodeksu urbanistyczno-budowlanego.


W przypadku natomiast terenów zabudowanych, które posiadać już będą odpowiednie uzbrojenie oraz drogi, lokalizacja nowych obiektów przebiegać ma zgodnie z przepisami urbanistycznymi, które uchwalane będą przez radę gminy w oparciu o wytyczne zawarte, zarówno w omawianym tu kodeksie, jak i w innych rozporządzeniach wykonawczych – informuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Wspomniane rozporządzenia wykonawcze determinować będą minimalne wymogi w zakresie usług, funkcji publicznych, terenów zieleni i rekreacji oraz komunikacji. Mają one na celu rozwiązanie problemu chaotycznej zabudowy, szczególnie obszarów podmiejskich, które nie są przystosowane do szybkiego rozprzestrzeniania się nowej zabudowy.


Z perspektywy inwestorów kluczowym dokumentem będzie także Koncepcja przestrzennego zagospodarowania kraju, uchwalona w grudniu 2011 r., zawierającą standardy planistyczne, które mają zostać wcielone z życie. Zajmuje się ona m.in. kwestią tworzenia warunków równomiernego rozwoju poza dużymi miastami, rozwoju infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej, systematycznej budowy i utrzymania skutecznego systemu planowania przestrzennego.

 

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

 Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.