Wydzielenie lokalu a podatek od nieruchomości

W jakich okolicznościach wydzielenie lokalu pozwoli na obniżenie podatku od nieruchomości?

 

Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nieruchomość lub obiekt budowlany stanowiące współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, stanowią odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od takiej nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Jeżeli jednak wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz od części budynku stanowiących nieruchomość wspólną (w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24czerwca 1994 r. o własności lokali) ciąży na właścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w nieruchomości wspólnej. Innymi słowy każdy z właścicieli odpowiada za podatek od swojego lokalu. Wysokość zobowiązania podatkowego od części wspólnych obliczana jest osobno dla każdego ze współwłaścicieli – powierzchnia lokalu dzielona jest przez powierzchnię całego budynku. Warto mieć na uwadze, że opisane w przepisie proporcjonalne ustalenie stawki podatku od nieruchomości będzie możliwe tylko jeśli wyodrębniono własność lokali oraz występuje współwłasność gruntu oraz części budowy – informuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Tylko spełnienie tych wszystkich warunków pozwoli na odprowadzenie niższej daniny na rzecz fiskusa. Do sytuacji, w której wydzielony zostanie lokal na rzecz dotychczasowego właściciela nie można zastosować przywołanych powyżej przesłanek.

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.