Łatwiej sprawdzimy testament i zajrzymy do aktu notarialnego

Trwają prace nad elektroniczną bazą aktów notarialnych – ma ona umożliwić szybsze sprawdzenie m.in. umów sprzedaży nieruchomości, testamentów i innych dokumentów.

 

W marcu 2016 r. podpisanie zostało porozumienie pomiędzy samorządem notariuszy i Ministerstwem Cyfryzacji. Dotyczy ono utworzenia elektronicznej bazy aktów notarialnych, która będzie miała w przyszłości umożliwić szybszy dostęp do takich dokumentów jak umowy sprzedaży nieruchomości czy testamentów.


Porozumienie przewiduje utworzenie ogólnopolskiego elektronicznego repozytorium aktów notarialnych, umożliwienie elektronicznego poświadczania podpisów oraz dokumentów elektronicznych, utworzenie ogólnopolskiego rejestru testamentów i ogólnopolskiego rejestru umów majątkowych małżeńskich, wdrożenie projektu elektronicznych wypisów, odpisów i wyciągów aktów notarialnych czy ułatwienie składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.


Dzięki takiemu repozytorium (wzorowanemu na systemach prowadzonych w innych krajach europejskich) właściciel nieruchomości będzie w stanie uzyskać treść aktu notarialnego nawet dla nieruchomości znajdujących się z dala od jego obecnego miejsca zamieszkania. Nie oznacza to jednak, że osoba fizyczna zbywająca oraz nabywająca nieruchomość nie musi w ogóle stawiać się u notariusza, ich obecność przy podpisywaniu umów nadal będzie konieczna – informuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.


Pomysłodawcy projektu przewidują, że po uruchomieniu systemu bezpośredni dostęp do zdigitalizowanych aktów notarialnych, przynajmniej na początku, będzie możliwy dla dokumentów powstających po dniu startu bazy. Wprowadzenie starszych aktów odbywać się będzie stopniowo na przestrzeni kolejnych lat.   

 

 Bartosz Antos

Wiceprezes Saveinvest

www.saveinvest.pl, www.grunttozysk.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.