Zamknięcie konta może wymagać wizyty u notariusza

W dzisiejszych czasach otwarcie konta bankowego, zlecenie przelewu, a czasami nawet zaciągniecie kredytu, nie wymaga wizyty w placówce bankowej. W wielu instytucjach wszystko to załatwimy przez Internet lub infolinię. Sprawa komplikuje się jednak, gdy chcemy taki produkt zamknąć. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w trzech bankach zdalnie otwarte konto zamkniemy jedynie w placówce lub z pomocą notariusza.

 

Wielu osobom wydaje się więc dziwne, że choć przez Internet mogą wypłacić z konta wszystkie swoje pieniądze, to żeby zamknąć produkt muszą udać się do oddziału. Tak naprawdę wprowadzenie takiej funkcji do systemu bankowości elektronicznej jest bowiem stosunkowo proste. Problem polega na tym, że bankom nie zależy, żeby zamknięcie konta było wygodne i szybkie. Nie jest to jednak najlepsza strategia. Według badania „Zaufanie Polaków do banków”, najczęstszymi przyczynami zmiany konta są bowiem: atrakcyjna oferta innego podmiotu (59 proc.) i podwyżka opłat (49 proc.). To oznacza, że jeśli oferta lub poziom opłat w danym banku się poprawi lub pogorszy u jego konkurenta, to klient, który odszedł, może zechcieć wrócić. Nie zrobi tego jednak, jeśli będzie miał złe wspomnienia związane z zamykaniem konta. To jedno złe wspomnienie może skutecznie przyćmić wiele lat dobrej współpracy.

 

Wyobraźmy teraz sobie klienta, który konto otworzył bez wizyty w oddziale. Wszystkie dane podał przez Internet, a później swoją tożsamość potwierdził przelewem[1] ze starego konta lub podczas wizyty kuriera. Później wszystkie operacje wykonywał przez bankowość elektroniczną lub w telefonie za pomocą aplikacji mobilnej. Jak poczuje się, gdy uzyska informację, że aby zamknąć konto musi jechać do oddziału? Raczej nie będzie zadowolony, szczególnie, jeśli będzie musiał w tym celu wcześniej wyjść z pracy, a na miejscu czekać w kolejce. Tymczasem w takiej sytuacji mogą znaleźć się klienci wielu banków (patrz tabela).

 

Bankowi nie opłaca się wysyłać kuriera do klienta, który chce zrezygnować z jego usług. Trudno jednak zrozumieć, dlaczego część instytucji wciąż nie wprowadza funkcji zamknięcia konta w systemie bankowości elektronicznej. Jest to szczególnie drażniące, jeśli bank pozwala otworzyć konto za pomocą przelewów weryfikacyjnych. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w trzech bankach: BZ WBK, Eurobanku i Idea Banku.

 

Kiedy potrzebna wizyta u notariusza

Jeśli chcemy zamknąć konto, a nie mamy czasu na wizytę w oddziale, standardowo możemy po prostu wysłać do banku wypowiedzenie umowy listownie. Jeśli podpis złożony na takim dokumencie jest zgodny z wzorem podpisu jaki posiada bank, to konto zostanie zamknięte. To rozwiązanie nie zadziała jednak jeśli konto zostało otwarte za pomocą przelewu weryfikacyjnego i klient nigdy nie był w placówce. W takiej sytuacji bank nie ma bowiem wzoru podpisu, a więc otrzymane wypowiedzenie nie będzie mogło zostać zweryfikowane. W takiej sytuacji jest jedno rozwiązanie, które pozwoli uniknąć wizyty w placówce banku, ale jest ono równie niewygodne. Można udać się do notariusza i pokazać mu dowód osobisty, a on potwierdzi na dokumencie, że podpis złożony na wypowiedzeniu rzeczywiście należy do osoby, której dane się na nim znajdują. Taniej i łatwiej jest jednak odwiedzić oddział, w którym dowód osobisty pokażemy pracownikowi banku.

 

Jak można zamknąć konto w poszczególnych bankach

W tych bankach zamkniesz konto po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej, a także w oddziale bądź listownie

Alior Bank

BGŻ Optima

Getin Bank

ING Bank Śląski

mBank

Millennium

Orange Finanse

Raiffeisen Polbank

T-Mobile Usługi Bankowe 

W tych bankach zamkniesz konto w oddziale lub listownie

BGŻ BNP Paribas

Bank Pekao

Bank Pocztowy

BOŚ

Credit Agricole

Deutsche Bank

Inteligo

PKO Bank Polski

Plus Bank

W tych bankach konto można otworzyć przez przelew weryfikacyjny,

ale nie uda się go zamknąć zdalnie. Do zamknięcia takiego konta potrzebna jest więc wizyta w oddziale lub u notariusza.

BZ WBK

Euro Bank

Idea Bank

 

*Jeśli konto w takim banku zostało otwarte w oddziale lub przez kuriera to można je zamknąć zarówno w oddziale jak
i listownie.

 

 

Jarosław Sadowski

Główny analityk Expander Advisors

 


[1] W szczegółach przelewu banki zamieszczają imię, nazwisko i adres zleceniodawcy. Jeśli wyślemy nowemu bankowi przelew ze starego konta to on może sprawdzić czy dane, które mu podaliśmy zgadzają się z tymi, które widnieją w otrzymanym przelewie. Taki przelew musi pochodzić z konta, przy otwarciu którego okazaliśmy dowód osobisty.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.