Wszystko o umowie przedwstępnej

Co to jest umowa przedwstępna? W jakiej formie można ją zawrzeć? Na co należy zwrócić uwagę zawierając taką umowę?

 

Umowa przedwstępna uregulowana została w kodeksie cywilnym, stanowi ona zobowiązanie dwóch stron do zawarcia w przyszłości określonej umowy. Należy pamiętać, że aby ta umowa była ważna, należy w niej określić istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (jeżeli strony zawierają umowę sprzedaży mieszkania, to w umowie przedwstępnej muszą określić przynajmniej jakie mieszkanie podlega sprzedaży, jaka jest jego cena oraz termin do którego strony zobowiązują zawrzeć umowę przyrzeczoną). Strony mogą do umowy wprowadzić dodatkowe porozumienia, których niewykonanie będzie mogło skutkować odstąpieniem od umowy przyrzeczonej np. jeżeli mieszkanie obciążone jest hipoteką, to strony mogą w umowie przedwstępnej określić, że w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej, mieszkanie będzie zwolnione spod hipoteki. Jeżeli w dniu zawarcia umowy ostatecznej hipoteka nadal będzie widniała w księdze wieczystej to strona kupująca będzie mogła bez żadnych konsekwencji odstąpić od kupna nieruchomości.

Umowę przedwstępną zawrzeć można na dwa sposoby:
- w formie umowy cywilnoprawnej
Cywilnoprawna forma umowy przedwstępnej polega na tym, iż dwie strony umowy, tj. sprzedawca i kupujący spisują umowę, określają istotne postanowienia umowy i się pod nią podpisują. Jest to więc zwykła forma pisemna.
- w formie aktu notarialnego
Jeżeli strony chcą zawrzeć umowę  takiej formie, to wcześniej umawiają się u notariusza w obecności którego strony zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej.Na pierwszy rzut oka obie formy zawarcia umowy wydają się takie same – jednak różnica między umową zawartą między stronami a z notariuszem jest zasadnicza i dlatego warto przeanalizować różnice między dwoma formami zawarcia umowy.


1.    Ważność umowy
Umowa przedwstępna przed notariuszem ma większa ważność niż umowa cywilnoprawna. Jeżeli jedna ze stron umowy zawartej przed notariuszem nagle postanowi odstąpić od zawarcia umowy przyrzeczonej, to druga strona może domagać się zawarcia umowy przed sądem (możliwości takiej nie ma jeżeli umowa zawarta jest w formie cywilnoprawnej).


2.    Wpis do księgi wieczystej i bezpieczeństwo
Jeżeli przedwstępną umowę sprzedaży zawrzemy w formie aktu notarialnego, wówczas możemy ubiegać się o wpis roszczenia  do księgi wieczystej. Wpis stanowi dla potencjalnych nabywców nieruchomości (działki z budynkiem w budowie) nie tylko ostrzeżenie o roszczeniach osób trzecich, ale również  powiadomienie, że z dniem podpisania umowy kupna przejdzie na nich obowiązek wywiązania się ze zobowiązania odnośnie przeniesienia własności.    są prowadzone przez wydziały sądów rejonowych, właściwych miejscowo dla położenia nieruchomości.

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
43%
57%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.