Nowe oblicze polskiego rolnictwa

Rolnictwo zajmuje szczególne miejsce w polskiej gospodarce. To właśnie z myślą o nim, uchwalono kontrowersyjną nowelizację przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego. Utrudniono obrót nieruchomościami rolnymi i zapobieżono rozdrobnieniu majątków rolnych. Teraz zauważono jednak, że przepisy były zbyt restrykcyjne.

 

Nowości na rynku nieruchomości rolnych

 

Odwilż na rynku nieruchomości rolnych zaowocowała kolejną nowelizacją ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Pod koniec kwietnia sejm przyjął projekt ustawy, który może drastycznie zmienić sytuację na rynku. Prawdopodobnie już w 2020 roku ułatwiony zostanie obrót nieruchomościami rolnymi. Do tej pory możliwe było swobodne dysponowanie gruntami o powierzchni do 0,3 hektara. Na mocy zmiany przepisów ta granica przesunie się natomiast do 1 hektara. Łatwiej będzie też przekazać nieruchomość rodzinie, która nie zajmuje się rolnictwem i nie ma statusu rolnika indywidualnego. Krąg podmiotów, którym można przekazać grunty rolne, zostanie bowiem znacząco poszerzony – o rodzeństwo, rodziców, synową, zięcia i pasierba – wymienia Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

 

Nowe oblicze polskiego rolnictwa

 

Obraz zmienia się nie tylko dzięki planowanej nowelizacji przepisów. Pokazało to między innymi spotkanie przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego oraz instytutów badawczych zajmujących sie tematyką agro, które odbyło się 25 i 26 kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyskutowano o tym, jaką funkcję pełni rolnictwo w dzisiejszej gospodarce, co można zrobić, aby rolnicy wdrażali innowacyjne rozwiązania, jak usprawnić działanie systemu doradztwa w Polsce oraz jak skutecznie włączyć naukę w te procesy. Podkreślono, że polskie rolnictwo znajduje się w komfortowej sytuacji. Wystarczy, że rolnicy będą chcieli skorzystać z dostępnych ofert. A jest ich naprawdę wiele. Rozpoczynając od propozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju po program Horyzont 2020.

 

Ministerstwo zachęca rolników do aktywności

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nieustannie szuka sposobów na zmobilizowanie rolników do aktywności i do stawiania na innowacyjność – zauważa Bartosz Antos. Najnowszym pomysłem resortu jest "Cyfrowa majówka". To konkurs dla lokalnych społeczności, którego celem jest propagowanie nowych technologii w rolnictwie i na wsi. Osoby lub organizacje chcące wziąć udział w rozgrywkach, powinny zorganizować tematyczne wydarzenie – na przykład warsztaty, pogadankę, kino plenerowe, piknik cyfrowy. Impreza musi odbyć się w terminie od 11 do 19 maja. Ministerstwo zachęca do udziału w konkursie nie tylko rolników, ale również szkoły, gminy i inne podmioty. Przewidziano też atrakcyjne nagrody w postaci chociażby warsztatów programowania.

 

Dokąd zmierza polskie rolnictwo?

 

Rolnicy to dzisiaj świadoma i wyedukowana grupa społeczna, która chętnie korzysta z dobrodziejstw technicznych i technologicznych współczesnego świata. Wielu z nich na bieżąco śledzi programy i wydarzenia, które wspomogą rozwój ich gospodarstw rolnych. Z roku na rok przybywa też rolników, korzystających z programów unijnych i wszelkiego rodzaju dofinansowań. Po części wprowadzenie nowoczesności do polskiego rolnictwa jest efektem zmian pokoleniowych. Gospodarstwa przejmowane są przez młodych rolników, urodzonych po 1985 roku, którzy wychowali się w cyfrowym świecie. Po części natomiast takie zmiany są efektem potrzeby rynku.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.