Spółki publiczne mają problem z restrukturyzacją

Doradcy restrukturyzacyjni z PMR Restrukturyzacje S.A. informują o wątpliwościach spółek publicznych z podejmowaniem decyzji o restrukturyzacji. Chodzi o obowiązek upublicznienia informacji o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego do sądu w przypadku zagrożenia niewypłacalnością. W opinii doradców restrukturyzacyjnych wnioski takie powinny być na tym etapie utajnione co służy ochronie zarówno wierzycieli jak i możliwości restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Upublicznienie wniosku zanim Sąd podejmie decyzję o możliwości restrukturyzacji wpływa negatywnie na odbiór przedsiębiorcy na rynku. Jak twierdzą doradcy restrukturyzacyjni, problem dotyczy wielu spółek w Polsce.

 

W momencie gdy spółka publiczna podejmie decyzję o restrukturyzacji musi niezwłocznie upublicznić tę informację zgodnie z obowiązkiem informacyjnym spółek notowanych na GPW. Sąd przyjmując wniosek o ochronę prawną dla spółki w związku z jej restrukturyzacją ma dwa tygodnie na jego rozpatrzenie i w tym czasie niejednokrotnie dochodzi do poważnego kryzysu spółki. Banki oraz inni wierzyciele powiązani z przedsiębiorstwem wypowiadają umowy co prowadzi do pogorszenia częstokroć już trudnej sytuacji firmy. Jak informują specjaliści z PMR Restrukturyzacje S.A. dynamicznie rośnie liczba zapytań i rozmów na temat restrukturyzacji ze strony spółek publicznych, ale spółki zwlekają do ostatniej chwili z podjęciem decyzji, co może negatywnie odbić się na możliwościach zaspokojenia wierzycieli.


- Istnieją narzędzia prawne, które pozwalają zabezpieczyć podstawowe interesy spółki w okresie od złożenia wniosku restrukturyzacyjnego w sądzie do wydania decyzji, ale wymaga to sporych zabiegów prawnych i spółki niechętnie decydują się na podjęcie decyzji – tłumaczy Małgorzata Anisimowicz, z PMR Restrukturyzacje S.A. – Niestety zwlekanie z podjęciem działań restrukturyzacyjnych w przypadku spółek publicznych często doprowadza do sytuacji kryzysowej, której co do zasady chciały uniknąć. W takiej sytuacji restrukturyzacje stają się zdecydowanie trudniejsze i trudno przewidzieć ich efekt końcowy – dodaje Małgorzata Anisimowicz.


Rozwiązaniem byłaby przejściowa ochrona prawna dla spółek w trakcie dwóch tygodni oczekiwania na decyzję sądu. Jeżeli decyzja jest pozytywna to ochrona zostaje poszerzona i przedłużona, jeżeli negatywna, spółka traci tymczasową ochronę i wypowiedziane umowy w tym czasie nabierają mocy prawnej.


- To rozwiązanie w znaczący sposób przyspieszyłoby decyzje o restrukturyzacjach w spółkach, a tym samym ich skuteczność – mówi Maciej Roch Pietrzak z PMR Restrukturyzacje S.A. – Widzimy wyraźne, pozytywne zmiany w związku z wejściem nowego prawa od początku roku, ale dostrzegamy również wyraźną przeszkodę i uzasadnione obawy spółek w wykorzystaniu narzędzi jakie przewidział ustawodawca – mówi Maciej Roch Pietrzak.

 

Spółki nie są bezbronne

W oczekiwaniu na zmianę istniejących regulacji, które zapewnią tymczasową ochronę przedsiębiorstwom czekającym na decyzję sądu, już dzisiaj spółki publiczne mogą skorzystać z bardziej skomplikowanych procedur prawnych, które zabezpieczą chwilowo ich interesy i pozwolą doczekać do momentu uruchomienia ochrony ustawowej. Wiele spółek nie ma jednak świadomości, że takie procedury istnieją i mogą być używane, przez co w efekcie same próbują rozwiązywać swoje problemy zwlekając z podjęciem decyzji o restrukturyzacji do ostatniej chwili.


- W bezpośrednich rozmowach ze spółkami, rozwiewamy wszelkie wątpliwości, ale mamy świadomość, że trafia do nas jedynie część przedsiębiorstw, które myślą o restrukturyzacji i jej potrzebują – mówi Małgorzata Anisimowicz. – Dla wielu rad nadzorczych podjęcie decyzji o radykalnych zmianach w spółce to moment strategiczny, trudny i odpowiednie wsparcie doradcze powinno być na najwyższym poziomie. To moment w którym spółki bądź upadają bądź zyskują przewagę rynkową poprzez głębokie zmiany i odnowę – dodaje doradca restrukturyzacyjny.


Według danych Krajowego Rejestru Długów rośnie liczba zadłużonych spółek na GWP. Najwięcej problemów mają spółki New Connect z których co ósma ma problemy z płatnościami. Od podjęcia szybkich działań restrukturyzacyjnych w tych firmach zależy ich dalsze funkcjonowanie na rynku oraz stan firm powiązanych z nimi kapitałowo, dostawców usług i produktów, a także miejsca pracy. Aby nowe Prawo Restrukturyzacyjne w pełni mogło spełniać swoje zadania powinno uwzględnić potrzeby spółek publicznych funkcjonujących pod obowiązkiem rzetelnego informowania o decyzjach w przedsiębiorstwach.

--------------------------------

 

pan_maciej_roch_pietrzak_-_doradca_restrukturyzacyjny_pmr_restrukturyzacje_s.a._1534  Maciej Roch Pietrzak - doradca restrukturyzacyjny. Członek Zespołu Ekspertów przy Ministrze Sprawiedliwości ds. Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego oraz Restrukturyzacji Przedsiębiorstw. Odznaczony przez Ministra Sprawiedliwości Medalem „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości" za prace nad założeniami do projektu Ustawy Prawo Restrukturyzacyjne. Współautor przygotowanej w Ministerstwie Gospodarki i przyjętej przez Radę Ministrów „Polityki Nowej Szansy", mającej na celu ochronę polskich przedsiębiorstw przed niewypłacalnością. Inicjator powstania, współtwórca statutu oraz zasad funkcjonowania samorządu zawodowego syndyków licencjonowanych. Jest także członkiem krakowskiego Instytutu Allerhanda oraz Zarządu Stowarzyszenia Praktyków Restrukturyzacji, skupiającego czołowe polskie kancelarie oraz instytucje finansowe, zajmujące się restrukturyzacją zadłużonych przedsiębiorstw.

pani_malgorzata_anisimowicz_doradca_restrukturyzacyjny_pmr_restrukturyzacje_s.a._1534  Małgorzata Anisimowicz - doradca restrukturyzacji, ekonomista i mediator. Syndyk licencjonowany z ponad 20-letnim doświadczeniem w doradztwie biznesowym i restrukturyzacyjnym. Założycielka i wiceprezes w PMR Restrukturyzacje S.A. Przeprowadziła procesy restrukturyzacji licznych spółek, w tym autorski program restrukturyzacji przedsiębiorstw w ramach postępowań upadłościowych w trybie likwidacji. Pełni funkcję biegłego sądowego. Jest również współzałożycielką Krajowej Izby Syndyków oraz Prezesem Okręgowej Izby Syndyków we Wrocławiu.

Więcej informacji: http://pmr-restrukturyzacje.pl/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.