Jak zwiększyć szanse na osiągnięcie sukcesu inwestycyjnego?

Inwestowanie na rynku kapitałowym  nie tylko stwarza możliwości zarobienia pieniędzy,  jest także próbą naszego charakteru, czyli umiejętności podejmowania szybkich decyzji, poczucia odpowiedzialności czy zdolności dostosowywania się do zmieniających się warunków rynkowych. Poznanie kilku zasad, którymi posługują się doświadczeni inwestorzy, pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z nietrafionymi inwestycjami.

 

Poznaj siebie

Zrozumienie własnej sytuacji finansowej w danym momencie i ustalenie indywidualnego podejścia do ryzyka inwestycyjnego ma kluczowe znaczenie dla podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Na podstawie tych dwóch czynników należy definiować swe cele finansowe i typy inwestycji, które pozwolą je osiągnąć.

 

Bądź realistą

Formułując swoje oczekiwania względem każdej inwestycji, realistycznie oszacuj zwrot, jakiego się spodziewasz. Pamiętaj, że dotychczasowe wyniki pokazują tylko stopy zwrotu osiągnięte w przeszłości i nie ma żadnej gwarancji, że powtórzą się także w przyszłości. Nie da się przewidzieć przyszłych warunków rynkowych, dlatego przed określeniem własnych oczekiwań, należy rozważyć:

 

 • historię wyników długoterminowych i krótkoterminowych;
 • wyniki w różnych warunkach rynkowych;
 • wyniki w odniesieniu do podobnych typów inwestycji.

 

W informacji siła

Informacje czynią inwestora silniejszym i lepiej przygotowanym do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zadawaj jak najwięcej pytań – w końcu chodzi o Twoje ciężko zarobione pieniądze. Zawsze upewniaj się, że masz wszystkie niezbędne informacje i rozumiesz je, zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję. Oto kilka typowych pytań, które możesz sobie zadać przed dokonaniem inwestycji:

 

 • Czy dysponuję wszystkimi informacjami dotyczącymi tej inwestycji?
 • Czy ta inwestycja pasuje do mojego celu inwestycyjnego?
 • Czy rozumiem ryzyko związane z tą inwestycją?
 • Jakie koszty związane są z tą inwestycją?
 • Jaka jest płynność tej inwestycji?
 • Czy ta inwestycja jest uzasadniona?
 • Jaki jest poziom transparencji, obsługi i komunikacji?

 

Najpierw opracuj plan ogólny, a dopiero potem wybieraj konkretne inwestycje
Na początku opracuj plan finansowy, a następnie wybierz inwestycje, które do niego pasują – taka strategia jest lepsza niż inwestowanie ad hoc lub reagowanie na warunki rynkowe.

 

Różne inwestycje sprawdzają się w różnych horyzontach czasowych

Dopasuj swoje inwestycje do horyzontu czasowego, w jakim zamierzasz zrealizować swoje cele inwestycyjne. W przypadku celów długoterminowych, takich jak emerytura czy wykształcenie dzieci, wybierz fundusze akcyjne, które są wprawdzie bardziej zmienne w krótszej perspektywie, ale skuteczniej wypracują długofalowy wzrost, na jaki liczysz. Z kolei, w przypadku celów krótkoterminowych, zdecyduj się raczej na fundusze rynków pieniężnych, ponieważ są bardziej stabilne i przewidywalne.

 

Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa finansowego

Rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, dlatego zalecane jest skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy finansowego. Niemal każdy rodzaj inwestycji wiąże się z określonym ryzykiem, które warto zatem omówić z doświadczonym ekspertem. Ponadto, każdy inwestor ma swoje własne wyjątkowe cele inwestycyjne, a zatem indywidualny dobór optymalnych produktów ma pierwszorzędne znaczenie.

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego. Oto kilka z nich:

 

 • Analiza potencjalnego ryzyka i możliwych do osiągnięcia zysków dla różnych form inwestycji
 • Monitorowanie i zarządzanie inwestycjami
 • Planowanie realizacji celów inwestycyjnych
 • Mniej „papierkowej roboty”


Profesjonalny doradca finansowy:

 

 • pomoże Ci określić indywidualne cele finansowe i akceptowany poziom ryzyka, a także opracować plan alokacji aktywów, który umożliwi realizację tych celów;
 • doradzi Ci w sprawach związanych z podatkami, planami emerytalnymi i inwestycjami;
 • oszacuje potencjalne ryzyko i możliwe do osiągnięcia zyski dla różnych form inwestycji;
 • monitoruje inwestycje i zarządza nimi w dłuższej perspektywie, proponując korekty alokacji aktywów, dzięki którym plan inwestycyjny jest zawsze zrównoważony i zorientowany na realizację założonych celów;
 • dzieli się rozległą wiedzą o rynkach i planowaniu inwestycji;
 • oferuje wsparcie i obiektywne opinie w okresach wzmożonej zmienności rynkowej.

 

Dywersyfikacja się opłaca

Różne klasy aktywów i różne sektory rzadko notują wahania o tych samych wektorach. Rozkładając swój kapitał na różne typy inwestycji spraw by wzrosty w jednych obszarach kompensowały spadki w innych.

 

Zrozum zależność pomiędzy ryzykiem a zwrotem

Z każdą inwestycją wiąże się określone ryzyko i zwroty z inwestycji są zwykle współmierne do ryzyka. Przykładowo, fundusze akcji często przynoszą solidne zwroty w dłuższej perspektywie, ale zanim w nie zainwestujesz, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteś w stanie pogodzić się z silnymi wahaniami na rynkach? Lokowanie swych pieniędzy w akcjach i spędzanie bezsennych nocy na zamartwianiu się tymczasową zmiennością nie ma najmniejszego sensu. Jednocześnie musisz mieć pewność, że Twoje inwestycje przynoszą zwroty wystarczające do osiągnięcia Twoich długofalowych celów.

 

Nie ma „właściwych momentów” na inwestycje

Skuteczne „wyczucie” właściwego momentu na rynkach jest niemal niemożliwe. Twoje decyzje inwestycyjne powinny wynikać z dokładnej analizy sytuacji, a nie z bieżących warunków rynkowych. Należy pamiętać, że wszelkie tymczasowe wahania zwykle są niwelowane w dłuższej perspektywie. Inwestowanie to nie sprint na sto metrów - to maraton.

 

Co więcej, jeżeli chodzi o akcje, systematyczne inwestowanie pomoże Ci zarabiać w okresach wzrostów i spadków rynkowych. Fundusze inwestycyjne oferują plany systematycznego inwestowania, w ramach których możesz wpłacać stałą kwotę każdego miesiąca. Dzięki temu kupujesz więcej papierów, gdy ceny są niskie, a mniej papierów, gdy ceny są wysokie. Zdyscyplinowane podejście do inwestycji sprawdziło się w przypadku milionów inwestorów na całym świecie jako skuteczna droga do powiększania bogactwa.

 

Trzymaj emocje na wodzy

Emocje często biorą górę w przypadku gwałtownej zmiany warunków rynkowych lub wystąpienia nieoczekiwanych okoliczności – sprzyjających lub niekorzystnych. Podejmując decyzje inwestycyjne w takich sytuacjach, należy zachować jeszcze większą ostrożność niż zwykle. Obiektywna i świadoma analiza sytuacji, z uwzględnieniem celów inwestycyjnych i horyzontu czasowego to niezbędny warunek osiągnięcia finansowego sukcesu.

 

 

Nie bój się strat

Większość z nas niechętnie godzi się ze stratami, które wymagają przyznania się do błędów. O ile nie masz solidnych powodów do optymizmu co do perspektyw rysujących się przed przynoszącą straty inwestycją, po prostu ją sprzedaj. Wszyscy popełniamy błędy, ale ważne jest, by wyciągać z nich naukę, a nie tkwić w nich w nieskończoność.

 

Trzymaj się planu, ale poddawaj go ocenie

Zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną, oszacuj jej możliwy wpływ na aktualnie realizowany plan alokacji aktywów. Wraz z upływem czasu zmieniają się zarówno etapy w twoim życiu, jak i twoje potrzeby i zarobki. Dlatego należy regularnie monitorować i korygować swe inwestycje. W tym celu musisz zadać sobie następujące pytania:

 

·       Czy mój cel inwestycyjny uległ zmianie?

·       Czy zmieniła się moja tolerancja dla ryzyka?

·       Jak radziły sobie dotychczas moje inwestycje na tle oczekiwań i podobnych inwestycji?

·       Czy moje decyzje powinny zostać zmienione?

 

Ostatecznie inwestujemy przecież po to, by mieć spokojną głowę. Nie możemy zatem pozwolić, by nasze błędne decyzje przysporzyły nam problemów.

 

Michał Staszkiewicz,

członek zarządu

Templeton Asset Management (Poland) TFIOceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.