Rynek kandydata - jak budować na nim silną kadrę?

Specjaliści stwierdzają, że rynek pracy staje się w coraz większym stopniu rynkiem kandydata. To bardzo korzystna sytuacja dla pracowników, jednak i duże wyzwanie dla firm. Stąd konieczność zmian w sposobie rekrutacji i tworzenia nowych schematów budowania kadr.

 

Braki specjalistów widoczne są w wielu branżach. Od lat w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników są eksperci IT, a w szczególności programiści wszystkich specjalizacji i analitycy big data. Znalezienie odpowiedniej osoby na takie stanowiska jest niezwykle trudne. Z drugiej strony, braki właśnie w tych dziedzinach określane są jako jedne z najbardziej utrudniających rozwój organizacji.


W obecnej sytuacji firmy powinny zdać sobie sprawę, że chcąc zbudować silny zespół, nie mogą biernie czekać na pracownika, publikując tylko kolejne ogłoszenia „dam pracę”. Konieczna jest aktywność oraz koordynacja działań HR z Zarządem. W ten sposób można wypracować długoterminowy plan rekrutacji, dostosowany do potrzeb i strategii rozwoju firmy.


Firmy, szczególnie w deficytowych pod kątem pracowników branżach, powinny podjąć także aktywność na polu edukacji. Mowa na przykład o współpracy z uczelniami wyższymi w ramach nowotworzonych kierunków. Aby napływ absolwentów wpływał korzystnie na sytuację na rynku pracy, konieczny jest ścisły dialog z firmami, który pozwoli dostosować program kształcenia do realnych potrzeb pracodawców oraz rekrutowanie wykładowców spośród aktywnych zawodowo praktyków. Przykładem takiej aktywności w zakresie szkoleń w deficytowej dziedzinie programowania może być działalność Software Development Academy, której kursy są tworzone w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami. Ich przedstawiciele nie tylko biorą czynny udział w opracowaniu planu szkolenia, tak aby był dostosowany do potrzeb lokalnego rynku, ale też występują w roli trenerów.


Jak mówi Łukasz Olechnowicz, Prezes Volanto Software House: Sytuacja na rynku pracy i braki kadrowe w branży IT zmuszają firmy takie jak nasza do innego podejścia do rekrutacji. Jesteśmy otwarci na osoby, które może nie mają dużego doświadczenia, ale posiadają umiejętności bazowe i niezbędne kwalifikacje. Wychodzimy z założenia, że rozwinąć je mogą już współpracując z nami. Stąd pomysł, aby rekrutować specjalistów spośród uczestników kursów Akademii, czyli osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem. Obserwując ich postępy w trakcie praktycznych warsztatów, możemy z łatwością ocenić, kto odnajdzie się w specyfice pracy naszego działu. Tym bardziej, że już podczas kursu możemy wprowadzić ich w realia przedsiębiorstw IT i postawić przed nimi konkretne zadania.

 

Obecnie firmy muszą brać pod uwagę, że pracownicy są dużo bardziej elastyczni i otwarci na zmiany, niż kiedyś. Szukamy nowych wyzwań, jesteśmy gotowi częściej zmieniać miejsce pracy w poszukiwaniu lepszych warunków finansowych, ale też możliwości rozwoju zawodowego. Zatem bardzo ważne jest, aby pracodawcy stwarzali odpowiednią ścieżkę rozwoju i awansu, dawali możliwość dokształcania i podnoszenia swoich kwalifikacji. Wszelkie kursy czy szkolenia stanowią korzyść dla pracownika, gdyż zdobywa on nowe umiejętności, ale też dla pracodawcy, który ostatecznie będzie korzystał z nabytej wiedzy zatrudnianych osób. Zatem wszelkie poniesione koszty należy traktować jako długoterminową inwestycję, która zwróci się w ramach bieżącej działalności firmy. Trzeba też pamiętać, że coraz większą wagę pracownicy przywiązują do atmosfery. Warto zatem poświęcić czas na kształtowanie przyjaznych zasad współżycia społecznego w miejscu pracy.


Podsumowując, firmy muszą być świadome, że chcąc stworzyć silny zespół, muszą najpierw w niego zainwestować. Mowa nie tylko o środkach finansowych, ale i o zaangażowaniu w sam proces kształcenia, a później wdrożenia do pracy w określonej strukturze. W obecnej sytuacji, doceniana powinna być długoterminowa strategia inwestowania w młodych, zarówno wiekiem, jak i stażem pracowników w danej dziedzinie. W perspektywie lat pozwoli to stworzyć lojalny zespół zmotywowanych ekspertów, których zaangażowanie wpłynie pozytywnie na rozwój organizacji.

 

Autorem komentarza jest Piotr Mazur, Wiceprezes Zarządu Software Development Academy.

 

 

 Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.