Czas to pieniądz, czyli dwa słowa o monitoringu pojazdów GPS

Jest takie powiedzenie będące zmorą wszystkich właścicieli firm, którzy powierzają auta swoim pracownikom „Najlepszy samochód to służbowy samochód”. W skrócie oznacza ono, że z firmowym samochodem pracownik może zrobić niemal wszystko. Czy jednak to powiedzenie jest do końca prawdziwe?


 

Wydajne korzystanie z floty pojazdów sprawia, że właściciel firmy może optymalizować koszty. Narzędziem tej optymalizacji jest monitoring pojazdów, który można zastosować zarówno w przypadku kilku pojazdów jak i jednego samochodu.

- Oszczędność kosztów związanych z utrzymaniem floty pojazdów waha się między 8 a 11%, w zależności od typu używanych pojazdów (samochody osobowe, pojazdy dostawcze, auta ciężarowe [przyp. red.]). Tak wynika z badań, przeprowadzonych wśród naszych klientów – mówi Daniel Kowalski z firmy Hadron, która świadczy usługi monitoringu CarControl.

 

Czego dotyczą oszczędności?

Przed wszystkim właściciel może lepiej zaplanować logistykę w przypadku kilku posiadanych pojazdów. Na bieżąco ma on bowiem dostęp do danych geolokalizacyjnych oraz do parametrów pojazdu takich jak zużycie paliwa. Do tego istnieje możliwość rozliczania kierowców w oparciu o generowane pod koniec miesiąca raporty.

 

Człowiek – najsłabsze ogniwo

Informacje o położeniu czy zużyciu paliwa to jedno. Drugim elementem składającym się na oszczędności jest kontrola pracowników i ich czasu pracy. Jeśli pracownik wie, że w pojeździe jest założony monitoring GPS, to istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że część czasu przeznaczonego na wykonywanie obowiązków służbowych wykorzysta np. na wizytę w domu. Profesjonalny monitoring umożliwia także wyznaczenie stref czy tras przejazdu. Po ich opuszczeniu właściciel natychmiast dostaje stosowną informację. Do tego dochodzą informacje dotyczące np. stanu oraz zużycia paliwa, wykorzystania pojazdu (nacisk na pedał gazu, obroty silnika), czy przypomnienia o zaplanowanych serwisach. A to tylko niewielka część możliwości jakie oferują tego typu systemy.

- Jeśli ktoś myśli, że spuszczanie paliwa z baku należy już do przeszłości, to mogę przytoczyć dziesiątki historii naszych klientów, który tracili poważne pieniądze przez nieuczciwych kierowców. Na szczęście istnieją sposoby zabezpieczania wlewu paliwa i kontroli dostępu do zbiorników. Dzięki nim właściciel może być poinformowany w czasie rzeczywistym, że coś złego dzieje się w tej materii – mówi pracownik Hadronu.

 

A co z kierowcami, którzy służbowe auto traktują jak samochód Formuły 1? Nowoczesne systemy monitoringu natychmiast mogą powiadomić właściciela o przekroczeniu zadanej prędkości. Nie ma też problemu z systemem identyfikacji kierowców czy zdalną blokadą samochodu.


2018-10-12_2_1200

 

Informacje w zasięgu ręki

Przy wyborze systemu monitoringu warto też zwrócić uwagę na rozwiązania mobilne. Jest rzeczą oczywistą, że właściciel firmy nie może cały dzień siedzieć przed ekranem komputera. Dobry system monitoringu to taki, który daje osobie zarządzającej dedykowaną aplikację z możliwością dostępu niemal na każdym urządzeniu. W ten sposób w każdej chwili z poziomu telefonu czy tabletu można mieć dostęp do pełnej funkcjonalności systemu monitoringu pojazdów.


Najlepszy samochód to auto służbowe? Tak, jeśli pojazd nie jest objęty monitoringiem GPS. Kontrola za pomocą mobilnego systemu nadzoru pozwala zaoszczędzić czas, poprawić logistykę i mieć rękę na pulsie jeśli chodzi o wykonywanie obowiązków przez pracowników. Jednym słowem monitoring GPS przynosi firmie wymierne korzyści finansowe.


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.