7 milionów młodych Polaków podejmuje decyzje zawodowe - brakuje fachowców, ich zarobki zaskakują

Eksperci rynku pracy alarmują - w wielu zawodach brakuje rąk do pracy i nie są to wcale stanowiska menedżerskie. Wśród osób wkraczających na rynek pracy panuje dezorientacja, jaką ścieżkę kariery wybrać. Zaradzić temu chcą twórcy platformy edukacyjnej YEP. Obok testów kompetencji zawodowych, ofert pracy, praktyk i szkoleń, w serwisie umieścili właśnie prezentacje różnych zawodów.

 

Wyniki badań Deloitte „Młodzi przy głosie” przeprowadzonych na zlecenie firmy Coca-Cola w czerwcu 2018 r. wśród 1200 osób w wieku 18–26 lat pokazały, że prawie 50 proc. młodych, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, nie wie jak realizować swoje plany zawodowe. Z raportu wynika też, że 22-23 latkowie zaczynają precyzować swoje ścieżki kariery i oczekiwane zarobki. Jednak nawet osoby powyżej 24. roku życia nie są w stanie określić planów co do przyszłej pracy. 

 

Eksperci doradztwa zawodowego są zgodni, że era popytu na białe kołnierzyki mija. To sugerują trendy europejskie: między 2002 a 2015 r. o 6,4 proc. spadła liczba miejsc pracy wymagających średnich kwalifikacji. Jednocześnie o 5,9 proc. wzrosła liczba utworzonych miejsc pracy, które wymagają wysokich kwalifikacji. Są one przyszłością rynku pracy.

 

Obecnie aż 18 proc. mieszkańców Polski to osoby w wieku 15-29 lat. To oznacza, że te 6,9 mln osób znajduje się w okresie podejmowania najważniejszych decyzji zawodowych. Jednak młodzi boją się porzucać marzenia o wyższym wykształceniu, niekoniecznie pasującym do popytu na rynku pracy.  Aż 46 proc. osób w wieku 18–19 lat planuje zdobyć tytuł magistra. Ponad 60 proc. młodych jest gotowych do ciągłej nauki. To dobrze, a twórcy YEP uważają, że w Polsce obok programów wspierających studia wyższe warto postawić także na kształcenie zawodowe i kierunkowe.

 

Na koniec warto przytoczyć ostatnie dane GUS, zaprezentowane w lutym 2018 roku, a średnia pensja to: pracowników technicznych wyniosła 4411 zł; pracowników biurowych wyniosła 3525 zł.

 

Plik graficzny: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/130273,,7-milionow-mlodych-polakow-podejmuje-decyzje-zawodowe-brakuje-fachowcow-ich-zarobki-zaskakuja

 

Źródło informacji: YEP Academy, Fundacja Sukces Pisany SzminkąOceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.