Listopadowe nowości Wydawnictwa Zysk i S-ka

Jürgen Roth - Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat

 

smolensk-2010-spisek-ktory-zmienil-swiat-b-iext45562840_500Książka Jürgena Rotha osadza wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku w  szerszym kontekście rosyjskiej historii, wewnętrznych i  zewnętrznych wojen prowadzonych przez Putina, a  także powiązań między rosyjską mafią a  biznesem.
 
Roth alarmuje, że choć od tragedii smoleńskiej minęło już ponad sześć lat, do tej pory nie została przeprowadzona wyważona ocena jej przyczyn. Każda krytyka oficjalnych raportów na temat okoliczności katastrofy była deprecjonowana jako teoria spiskowa i  wytwór fantazji niezrównoważonych polityków. Z trudną do wytłumaczenia zaciekłością wyciszano wszelkie kwestie wskazujące na to, że w  Smoleńsku mogło dojść do zamachu. Groteską jest przedstawianie oficjalnych rosyjskich ustaleń jako szczególnie poważnych czy wiarygodnych, co choćby w kontekście zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17 na Ukrainie lub aneksji Półwyspu Krymskiego jest wyjątkowo cyniczne.
 
Po zmianie sytuacji politycznej w  Polsce autor postanowił przedstawić opinii publicznej kolejną – po Tajnych aktach S – publikację, w której rozszerza swój punkt widzenia na katastrofę smoleńską. Aby umożliwić czytelnikowi dokonanie samodzielnej oceny faktów, cytuje w  całości raport Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) wraz z załącznikami.
 
Jürgen Roth jest jednym z najbardziej znanych dziennikarzy śledczych w Niemczech. Od 1971 roku publikuje sensacyjne opracowania dokumentacyjne na temat korupcji i przestępczości zorganizowanej. Mafialand Deutschland [Niemcy – kraj mafii], Gazprom – Das unheimliche Imperium [Gazprom – groźne imperium], Spinnennetz der Macht [Pajęczyna władzy] zyskały miano bestsellerów. W Polsce nakładem Zysk i  S-ka Wydawnictwa ukazały się Cichy pucz oraz Tajne akta S.


______________________________________________________________________________________________________________


Matt Haig - Chłopiec zwany Gwiazdką

 

chlopiec-zwany-gwiazdka-b-iext44173355_452Uwierz w niemożliwe! Oto prawdziwa historia Świętego Mikołaja
 
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które sądzą, że rzeczy niemożliwe nie istnieją, natychmiast odłóż tę książkę. Są w niej bowiem wyłącznie rzeczy magiczne i niemożliwe. Jesteś wciąż z nami? To dobrze. (Elfy byłyby z ciebie dumne). W takim razie zaczynajmy…
 
Skąd się wziął Święty Mikołaj? Jak doszło do tego, że człowiekowi udało się zaprzyjaźnić i zamieszkać z elfami? No i kto wymyślił, by wszystkie dzieci z całego świata w Święta Bożego Narodzenia dostawały prezenty? Jeśli jesteś ciekawy (wiem, że jesteś – wszyscy jesteśmy!), wyrusz z nami w tę fascynującą podróż.
 
Wiadomo od lat jak stary jest świat, że w wyobraźni małego człowieka nie ma rzeczy niemożliwych. Utwierdza nas w tym Mikołaj – mały bohater tej jakże odległej od nas kulturowo opowieści z krainy białej jak mleko, tak od nas położonej daleko. Gdzie żyją sobie wygodnie elfy. Dzieci kochają te małe stworki, które nie zawsze są jak aniołki. Często są to potworki zdolne do najstraszniejszych posunięć.
 
Jak w każdej bajce trochę się śmiejemy, trochę płaczemy i boimy. Ale warto przez to przejść, aby się dowiedzieć, jak i skąd wziął się na świecie pierwszy Święty Mikołaj. Ten sam, na którego odwiedziny czekają dzieci na całym świecie. Czy tylko dzieci?
 


Ewa Chotomska, pisarka i scenarzystka

 

______________________________________________________________________________________________________________


J. Jefferson Farjeon - Zagadka w bieli

 

zagadka-w-bieli-b-iext44173290_500Prawie 100 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w pół roku!
 
Koszmar w pociągu będzie niczym w porównaniu z tym, który kryje się w tajemniczym domu
 
Czy pociąg nie powinien być bezpiecznym schronieniem dla pasażerów, których dalszą podróż uniemożliwiła śnieżyca? Nie w Zagadce w bieli… W wigilijny wieczór w pobliżu wioski Hemmersby śnieżna zawierucha zatrzymuje pociąg. Kilkoro pasażerów odnajduje schronienie w porzuconym domu. Mimo że dom jest pusty, w kominku płonie ogień, a stół nakryty jest do podwieczorku. Pasażerowie próbują odkryć sekrety tego miejsca, gdy niespodziewanie uderza zabójca.
 
J. Jefferson Farjeon nieustannie podnosi napięcie, utrzymując czytelników w  niepewności aż do zaskakującego zakończenia.
 
Mamy tu nieznajomych z pociągu, ale to nie Hitchcock. Mamy łowców duchów, ale to nie serial „Czynnik PSI”. Mamy odcięte przez śnieg domostwo, w którym pada trup za trupem, ale to nie film Quentina Tarantino. Zagadka w bieli pokazuje, że recepta na mistrzowski thriller kryminalny powstała i była z powodzeniem w użyciu, na długo zanim listy bestsellerów podbiła Dziewczyna z pociągu. Oto triumfalny powrót zapomnianej klasyki. Duchy, krzyki, zwłoki, mordercy – czego chcieć więcej od powieści popularnej?
 


Piotr Gociek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.