O czym śni znany pisarz? Wojciech Kuczok: "Proszę mnie nie budzić"

Wojciech Kuczok w swoich snach prowadzi setki absurdalnych rozmów i uczestniczy w najbardziej niecodziennych sytuacjach. Zdarza się, że jest torturowany i bez końca musi oglądać pewien serial. Innym razem bierze udział w powstaniu warszawskim. Bywa także, że próbuje swoich sił w teatrze, gdzie w spektaklu gra wiszącą szynkę i oczywiście kradnie pozostałym aktorom show.

 

prosze-mnie-nie-budzic-b-iext44483361_500_02

 

Sennych ról odgrywa pisarz znacznie więcej. Swoich sił próbuje w wyborach na prezesa partii prawicowej, a kompetencji i sprawności - także fizycznej nie można mu odmówić, gdy stylowo zjeżdża na butach po górskim stoku.

Przez kilkanaście miesięcy spisywałem zapamiętane sny, początkowo rozbawiony, z czasem nieco zażenowany, wreszcie z niejakim popłochem zmierzający do zakończenia eksperymentu. Podmiot marzeń sennych, które spisywałem co rano, wydał mi się niepokojący. Powiada się, że w każdym z nas, pełniących w życiu role dorosłych mężczyzn, drzemie chłopiec. Większość wstydzi się swojego chłopca, śmiertelnie boi się zostać na chłopcu przyłapana, chłopca swojego trzyma w ryzach, dybach i okowach. Mój chłopiec budził się, kiedy zasypiałem i hasał w snach do upadłego.

Postanowiłem dostosować język do jego profilu psychologicznego. Stąd narracje naiwne, nierzadko wprost sztubackie. Zwłaszcza Resztki dnia są zestawem rojeń samczyka omega, który kurczowo trzyma się centrum swojej życiowej osi czasu okresu późnego dziecięctwa i wczesnej młodości.


Wojciech Kuczok

 


Wojciech Kuczok prozaik, krytyk filmowy, scenarzysta i speleolog. Autor powieści Gnój (W.A.B. 2003), Senność (W.A.B. 2008), Spiski (W.A.B. 2010) oraz zbiorów opowiadań Opowieści słychane (1999), Szkieleciarki (2002), Widmokrąg (W.A.B. 2004) i Opowieści przebrane (W.A.B. 2005). Powieść Gnój uhonorowano m.in. Literacką Nagrodą Nike i Paszportem Polityki. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków. Na podstawie jej wybranych wątków autor napisał scenariusz filmu Pręgi, wyreżyserowanego przez Magdalenę Piekorz. Kuczok pisuje także eseje o tematyce filmowej, ukazały się one w dwu zbiorach: To piekielne kino (W.A.B. 2006) i Moje projekcje (W.A.B. 2005). Autor opublikował także tom zapisków z podróży Poza światłem (W.A.B. 2012) oraz Obscenariusz. Wypisy z ksiąg nieczystych (W.A.B. 2013).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.