Poznaj ciekawostki z innych krajów

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Powoli zaczynamy się do nich przygotowywać. Jest to wyjątkowy czas, nie tylko w Polsce. Niezwykle rodzinny charakter Świąt Bożego Narodzenia, tradycja ubierania choinki oraz dawanie prezentów – to ogólnie obowiązujące zwyczaje na całym świecie. Czym różnią się Święta spędzane w Polsce od tych obchodzonych w innych krajach?

 

Niemcy

To właśnie wśród ludów germańskich narodziła się tradycja świątecznej choinki. A wszystko zaczęło się 300 lat temu od wieszania u sufitu gałązki jemioły, sosny lub świerka. Był to symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, dnia nad nocą, światła nad ciemnością.

Jakie są inne zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów? Do najbardziej znanych należy organizowanie kiermaszy bożonarodzeniowych, które przyjęły się także i w Polsce. Na kiermaszach można kupić nie tylko ozdoby świąteczne czy prezenty, ale można także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi i spróbować specjalnego ciasta, czyli bożonarodzeniowych pierników.

Flaga: foto2016-12-05c_122_01

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży w ergokantor.pl z dn. 2.12.2016, godz. 9:56 – 4,5029zł

 

 

Czechy i Słowacja

Boże Narodzenie w Czechach i na Słowacji bardzo przypomina Święta w Polsce, jest to czas wolny, spędza się go z rodziną, a w Wigilię pości się cały dzień. Podobnie jak u nas, do kolacji zasiada się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki. Co ciekawe, Wigilia jest dniem wolnym od pracy.

Charakterystyczną potrawą u naszych południowych sąsiadów są „vánočky" czyli tradycyjne białe ciasto, która przypomina i wyglądem i smakiem naszą chałkę z bakaliami.

Czechy:

Flaga: foto2016-12-05d_123

Waluta: korona czeska

Aktualny kurs sprzedaży w ergokantor.pl z dn. 2.12.2016, godz. 9:56 – 0,1668zł

Słowacja:

Flaga: foto2016-12-05e_121

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży w ergokantor.pl z dn. 2.12.2016, godz. 9:56 – 4,5029zł

Włochy

We Włoszech, w dzień Wigilii podczas uroczystej kolacji  podaje się typowe włoskie ciasta – panettoni i pandoro (to babki w kształcie walca, z bakaliami, podobne do naszych wielkanocnych babek), Panpepato (pierniki), Torrone (nugaty z okolicy Wenecji, nadziewane migdałami, czekoladą lub orzechami), marcepany oraz czekoladki i cukierki. Tradycyjna kolacja wigilijna składa się z 13 dań, to o jedno więcej niż w Polsce. Dania oparte są na bazie rybnej i makaronach pod różnymi postaciami (np. spaghetti, lasagne, tortellini, ravioli, gnocchi), a także na owocach morza.

Najbardziej charakterystyczną włoską tradycją, która rozpowszechniła się na cały świat, to tradycja wystawiania szopek. Powstanie pierwszej przypisuje się samemu św. Franciszkowi z Asyżu, który w roku 1223 w miejscowości Greccio, przygotował inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc Narodzin Syna Bożego. Na terenie pustelni ustawione zostały świece i pochodnie, jak również żłóbek oraz żywe zwierzęta. Okoliczni mieszkańcy wzięli też udział w Mszy Świętej odprawionej nad żłóbkiem.

Flaga: foto2016-12-05f_120

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży w ergokantor.pl z dn. 2.12.2016, godz. 9:56 – 4,5029zł

 

 

Francja

Co charakterystycznego w obchodach Świąt Bożego Narodzenia możemy spotkać we Francji? Dla wielbicieli choinek na pewno zaskoczeniem będzie fakt, iż to szopka, a nie choinka jest najważniejszym elementem dekoracyjnym! Symbolem są figurki Świętych, tzw. ‘snatons’ (mali święci), które zyskały na popularności podczas Rewolucji Francuskiej – zamykano wtedy kościoły, a inscenizacje narodzin Chrystusa zostały zakazane. Tradycyjną potrawą, a raczej deserem jest deser Bûche de Noël (dosłownie „świąteczna kłoda”), który do złudzenia przypomina polską roladę, podawane albo z kremem albo z lodami.

Flaga: foto2016-12-05g_126

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży w ergokantor.pl z dn. 2.12.2016, godz. 9:56 – 4,5029zł

 

 

Hiszpania

Zacznijmy od tego, że w Hiszpanii w czasie Bożego Narodzenia nie daje się prezentów. Prezenty wręcza się dopiero 6 stycznia (na pamiątkę darów, które otrzymał Jezus od trzech Mędrców). Co nas czeka, jeśli zdecydujemy się spędzić Święta w tym kraju? Po pierwsze – nie podzielimy się opłatkiem podczas kolacji wigilijnej. Hiszpanie dzielą się turronem, czyli przysmakiem w rodzaju nugatu. Po drugie – ważną rolę odgrywa szopka, która jest przygotowywana przez domowników. Po trzecie – upominki można odnaleźć w….cieście! Podczas świąt przygotowuje się tradycyjne "ciasto Trzech Króli", a w nim zapieka się drobne upominki np. monety. Kto otrzyma ciasto bez upominku musi w następnym roku upiec takie samo ciasto. Jednak najciekawszym zwyczajem jest tzw. Urna Losu. Na czym ona polega? Otóż mieszkańcy mniejszych miejscowości gromadzą się wokół niej, każdy wrzuca do środka karteczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem. Następnie losuje się po dwie kartki – ci, których imiona wylosowaliśmy będą naszymi najbliższymi przyjaciółmi przez cały nadchodzący rok.

Flaga: foto2016-12-05h_122

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży w ergokantor.pl z dn. 2.12.2016, godz. 9:56 – 4,5029zł

 

 

Już za tydzień kolejna porcja bożonarodzeniowych ciekawostek.

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.